Dzisiaj jest: 19.9.2020, imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda

Czy rynek mięsa z laboratorium zagrozi w przyszłości branży mięsnej?

Dodano: 2 lata temu Czytane: 246

Gospodarstwa rolne na całym świecie zaniepokoiły doniesienia o tym, że w amerykańskich laboratoriach prowadzone są udane prace nad stworzeniem sztucznego mięsa.

Czy rynek mięsa z laboratorium zagrozi w przyszłości branży mięsnej?
Gospodarstwa rolne na całym świecie zaniepokoiły doniesienia o tym, że w amerykańskich laboratoriach prowadzone są udane prace nad stworzeniem sztucznego mięsa, które mogłoby trafić później na rynki całego świata. Amerykański Sekretarz ds. Rolnictwa już teraz planuje serię spotkań, podczas których będą omawiane możliwe problemy oraz ryzyko związane z hodowlą komórek pozyskanych z drobiu.

Amerykańskie organizacje drobiarskie już jakiś czas temu przed ogłoszeniem spotkania wystosowały list do prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. W dokumencie możemy przeczytać nie tylko o kwestiach bezpieczeństwa, ale także działaniach związanych z oznaczaniem oraz etykietowaniem żywności laboratoryjnej uchodzącej za mięso. Cała branża obawia się ze względu na rosnącą tendencję rynku do przyjmowania „mięsa” wytwarzanego pod okiem naukowców. Jednym z wymagań producentów mięsa podpisanych pod listem jest brak możliwości oznaczenia sztucznego wytworu i nadania mu etykiety np. „mięso” lub „drób” Takie zachowanie mogłoby przekazywać fałszywa informację i wprowadzać klientów w błąd co do faktycznego pochodzenia żywności.

Producenci chcą również specjalnego nadzoru departamentu rolnictwa pod kątem tego typu produkcji prowadzonej w laboratoriach. Takie działania mają zapewniać bezpieczeństwo konsumentów, którzy oczekują właściwie oznaczonej żywności i sprawdzonej przez kompetentną jednostkę rządową. Nowy teren objęty ochroną miałby zostać poprowadzony właśnie przez USDA lub FDA, czyli amerykańską agencje odpowiedzialną za przemysł farmaceutyczny. W Polsce i w Europie problem póki co nie istnieje, gdyż temat laboratoryjnej produkcji „wyrobów mięsnych” wciąż raczkuje. Musimy jednak liczyć się z możliwymi konsekwencjami dla branży, która może zostać za kilkanaście lat zmuszona do jeszcze większej konkurencji na rynku. Pytanie tylko, czy będzie to silna konkurencja, czy może produkty przypominające mięso staną się dla potencjalnych klientów mniej atrakcyjne. Warto śledzić ten temat, szczególnie jeżeli zajmujemy się branżą mięsną.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.