Dzisiaj jest: 14.7.2020, imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego

Koniec Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w 2020 r. Co dalej?

Dodano: rok temu Czytane: 276

Rolnicy oczekujący unijnego wsparcia finansowego do realizowanych zadań już teraz spoglądają w przyszłość.

Koniec Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w 2020 r. Co dalej?
Rolnicy oczekujący unijnego wsparcia finansowego do realizowanych zadań już teraz spoglądają w przyszłość. PROW na lata 2014-2020 zakończy się w przyszłym roku, ale już teraz Komisja Europejska przedstawiła wstępny plan rozwoju dla rolnictwa. Zgodnie z jego założeniami pieniądze będzie można rozdysponować w ramach ośmiu typów inwestycji.

Inwestycje, które dotychczas były realizowane w ramach PROW zostaną objęte wsparciem w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Spośród ośmiu typów inwestycji znalazły się zadania związane z płatnościami obszarowymi. Wśród instrumentów finansowych i interwencyjnych należy wymienić kategorie takie jak „Wsparcie na rzecz młodych rolników oraz na rzecz stworzenia przedsiębiorczości na obszarach wiejskich, „Współpraca”, „Transfer wiedzy i informacji na obszarach wiejskich” oraz „Zarządzanie ryzykiem”. Jest to więc swojego rodzaju uproszczenie dotychczasowych form wsparcia, ale wciąż nie wiadomo jak wpłynie ono na praktyczną realizację zadań wspierających rolnictwo w unijnych państwach. Rolnicy zwracają uwagę na możliwość realizacji zadań nie tylko w gospodarstwach rolnych, lecz także poprzez samorządy lokalne. To rodzi pewne obawy dotyczące wsparcia rolników, a dokładniej ograniczenia form pomocy.

Z pewnością wpłynie to na politykę rolną również w Polsce. Zmiany mogą objąć cały sektor inwestycyjny, który zostanie w pewnym stopniu ograniczony. Chodzi tu chociażby o ograniczenie możliwości zakupu gruntów, czy też sprowadzenie realizacji inwestycji celu publicznego do inwestycji w małej skali. Wciąż nie ma definicji w tym zakresie, co nie bez powodu rodzi obawy środowisk rolniczych. Zagrożone będą także inwestycje dużej infrastruktury. Rozwiązaniem, które ma zostać utrzymane w obecnej formie jest natomiast system wsparcia dla młodych rolników oraz osób rozpoczynających działalność pozarolniczą
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.