Dzisiaj jest: 15.7.2020, imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza

Zmiany w obrocie i produkcji materiału roślinnego jeszcze w tym roku.

Dodano: rok temu Czytane: 219

Jeszcze w tym roku w życie wejdzie nowe prawo Unii Europejskiej. Zapisy obejmą kwestie obrotu oraz produkcji materiału roślinnego na terenie państw członkowskich.

Zmiany w obrocie i produkcji materiału roślinnego jeszcze w tym roku.
Jeszcze w tym roku w życie wejdzie nowe prawo Unii Europejskiej. Zapisy obejmą kwestie obrotu oraz produkcji materiału roślinnego na terenie państw członkowskich. Dokument, który reguluje najistotniejsze zmiany w tym zakresie to Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 2016/2031. W związku z tym nowe regulacje obejmą przede wszystkich producentów, importerów oraz eksporterów materiału siewnego oferowanego we Wspólnocie.

Automatyczne przeniesienie do nowego rejestru

Dnia 14 grudnia 2019 roku w życie wejdą zmiany obejmujące podmioty oferujące rośliny dla gospodarstw rolnych i nie tylko. Przedsiębiorstwa znajdujące się w tej chwili w rejestrze prowadzonym przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa będą z automatu przypisane do nowego rejestru urzędowego podmiotów profesjonalnych. Oznacza to jednak konieczność aktualizacji danych we własnym zakresie do dnia 14 marca przyszłego roku. Zwiększony zakres ochrony roślin na terenie UE dotknie także producentów, którzy dotychczas nie byli zarejestrowani. Wynika to z potrzeby większej kontroli w zakresie zdrowia roślin, które przechodzą przez długą drogę między producentem, sprzedawcą, a odbiorcą końcowym np. rolnikiem.

Jakie rośliny zostaną uwzględnione w zmianach systemowych?

Zasadniczo będą to wszystkie rośliny przeznaczone do nasadzeń. W rozporządzeniu znajdziemy odmiany roślin użytkowane do przesadzeń oraz sadzenia. W dokumencie znalazły się następujące rośliny: sadzonki, drzewa oraz krzewy, materiał szkółkarski, krzewinki, bulwy, rośliny w pojemnikach/doniczkach, cebule, bulwocebule, stolony, kłącza, korzenie, sadzeniaki ziemniaka, rozłogi, szczepy, zrazy, okulanty, pąki, nasiona wybranych rodzajów i gatunków oraz sadzonki. Firmy oferujące rośliny na terenie UE muszą oczywiście posiadać paszport roślin jeżeli opuszcza ona miejsce produkcji. Wyjątkiem od tej reguły są przypadki zakupu przez nabywcę bardzo małych ilości roślin na użytek własny. Oceny jakości (zdrowia) materiału roślinnego będą dokonywać producenci, którzy są upoważnieni do wydawania paszportów. Taki dokument wyda także PIORiN, a w niektórych wypadkach także i handlowcy będą mogli wydać paszport. Za kontrolę fitosanitarną wśród roślin, którymi obraca się na terenie Unii Europejskiej będzie odpowiadał system TRACES NT. Po wykonanej kontroli niezbędnym dokumentem, który otrzymamy będzie CHED-PP. Importerzy wprowadzający na rynek europejski rośliny muszą założyć darmowe konto na platformie TRACES NT.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.