Dzisiaj jest: 14.5.2021, imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja

Lucerna siewna to dobry materiał na kiszonkę, zielonkę oraz siano.

Dodano: 2 lata temu Czytane: 474

Lucerna siewna to doceniana przez wielu rolników roślina. Nadaje się ona z powodzeniem do wykorzystania jako materiał do skarmiania zwierząt hodowlanych.

Lucerna siewna to dobry materiał na kiszonkę, zielonkę oraz siano.
Lucerna siewna to doceniana przez wielu rolników roślina. Nadaje się ona z powodzeniem do wykorzystania jako materiał do skarmiania zwierząt hodowlanych. Wynika to z bardzo korzystnych właściwości tego typu mieszanki traw pastewnych. Roślina cechuje się wysoką zawartością wapnia, karotenu oraz białka. W tym artykule przyjrzymy się podstawowym wymogom uprawnym dla lucerny.

Wybór gleby oraz stanowisko zmianowania

Zasiew lucerny sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku gleb kompleksów żytniego (dobry i bardzo dobry), pszennego o klasach bonitacyjnych od I do III. Najlepszym wyborem do zasiewu są ziemie bogate w wartości pokarmowe o pH w granicach od 6,5 do 7,2. Lucerna nie sprawdzi się natomiast w przypadku ziem torfowych, kwaśnych, piaszczystych i takich, gdzie występuje wysoki poziom wód gruntowych. Najlepsze warunki do uprawy spełniają gleby przepuszczalne, łatwo nagrzewające się. Jeśli zaś chodzi o odmiany, po których najlepiej jest dokonać zasiewu lucerny należy wspomnieć o uprawach rzepaku, zbóż oraz roślin okopowych. Te ostatnie przy jednoczesnym zapewnieniu gleb o parametrach dostosowanych do uprawy lucerny dadzą najlepsze efekty. Nie zalecamy wyboru roślin bobowatych jako przedplonu, gdyż przyszłe plonowanie może być narażone na działanie patogenów oraz szkodników znajdujących się w glebie. Odradzamy także wysiew lucerny na polach, gdzie stosowane były silne środki chwastobójcze. Przenikające do gleby pestycydy mogą mieć realny wpływ na przyszłe plony lucerny.

Jak przygotować pole do wysiewu?

W celu osiągnięcia optymalnych wyników plonowania lucerny należy odpowiednio przygotować teren pod zasiew. W czasie siewu letniego wystarczy jedynie usunąć pozostałe chwasty, natomiast przy wiosennym terminie trzeba uwzględnić kilka istotnych zabiegów. Wśród nich należy wymienić: odchwaszczanie, wapnowanie oraz nawożenie fosforem i potasem. Niezbędne są też dodatki siewne bakterii brodawkowych, co umożliwia roślinom na samodzielne zaopatrywanie się w azot podczas wegetacji. Dawki podawanego azotu mogą być niewielkie, gdyż przyjmuje się, że w przypadku lucerny jako wsiewki wystarczy zaledwie 25 N kg na hektar. Z kolei w przypadku traw musimy liczyć się z potrzebą dawkowania na poziomie od 60 do 80 N kg na hektar. W celu zabezpieczenia rośliny i obniżenia kosztów dobrze jest zestawić lucernę z wybranym gatunkiem zbóż jarych lub traw. Pozwala to uzyskać optymalne wyniki z punktu widzenia ekonomii w gospodarstwie rolnym. Temperatura gleby powinna oscylować w granicach do 10 stopni Celsjusza, dlatego też najlepszy termin wysiewu przypada w kwietniu oraz na początku maja. Możemy oczywiście skorzystać z letniego wysiewu, jednak plony mogą nie być optymalne. Jeżeli w naszych glebach panuje uboga ilość składników odżywczych to konieczne będzie podawanie potasu oraz fosforu w dawkach odpowiednio około 140 kg na hektar oraz 90 kg na hektar. Nawozy podajemy tuż po wykonaniu pokosu.

Najlepszy okres na pokos

Optymalnym rozwiązaniem jest wykonanie ostatniego pokosu maksymalnie do końca września. Im później dokonamy ścięcia, tym gorsze otrzymamy parametry w zakresie obecności węglowodanów. Przełoży się to na trudności w przezimowaniu oraz późniejszym plonowaniu wiosennym. Wolne tereny warto obsiać trawą lub koniczyną tak, aby nie doszło do nagromadzenia się chwastów. Dzięki temu uzyskamy lepszy wysiew oraz wydłużymy okres korzystania z uprawy. Czytaj więcej: terminy koszenia łąk dla zwierząt gospodarczych.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.