Dzisiaj jest: 15.7.2020, imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza

Zbiory kukurydzy na kiszonkę już trwają. Nie przegap właściwego terminu!

Dodano: rok temu Czytane: 224

Rolnicy z Centralnej Polski i Wielkopolski rozpoczęli zbiory kukurydzy na kiszonkę. Upalny okres sprzed tygodnia znacznie przyspieszył konieczność wyjazdu w pole.

Zbiory kukurydzy na kiszonkę już trwają. Nie przegap właściwego terminu!
Rolnicy z Centralnej Polski i Wielkopolski rozpoczęli zbiory kukurydzy na kiszonkę. Upalny okres sprzed tygodnia znacznie przyspieszył konieczność wyjazdu w pole. Nie jest to zaskoczeniem, gdyż w trakcie panujących wysokich temperatur zwiększa się przyrost masy suchej. Warto więc na bieżąco obserwować stan kukurydzy oraz warunki atmosferyczne, gdyż zaczął się najlepszy okres na na zbiory.

Znaczne przyspieszenie zbiorów województwie wielkopolskim zaobserwowano w ubiegłym tygodniu. Natomiast ten tydzień jest czasem wzmożonych działań w gospodarstwach położonych na terenie Północnego Mazowsza oraz na Podlasiu. W przypadku zbiorów kukurydzy najważniejszym czynnikiem jest zawartość suchej masy, powinna ona oscylować w granicach 29 – 35%. Tylko wtedy mamy pewność, że ubity na kiszonkę materiał będzie posiadał właściwe parametry odżywcze. Jeśli kiszonka zostanie przygotowana w sposób niefachowy to musimy liczyć się z możliwością występowania znacznych strat w wyniku pojawiania się pleśni. Warto więc zadbać o wybór właściwego terminu tak, aby pozyskać jak najwięcej materiału o wysokiej jakości z możliwie niskim udziałem suchej masy.

Ocena zawartości suchej masy we własnym zakresie?

Znanym domowym sposobem na analizę zawartości suchej masy w roślinach jest sprawdzenie jej udziału przy użyciu suszarki do grzybów lub kuchenki mikrofalowej. Najpierw pobieramy próbkę biomasy z 5 miejsc na polu, następnie ją rozdrabniamy i odważamy 100 g. Następnie umieszczamy próbkę w suszarce lub mikrofalówce i co pewien czas sprawdzamy czy waga przestała spadać. Moment braku spadku wagi jest dla nas informacją ile suchej masy znajduje się w 100 - gramowej próbce. Jedną z metod pozwalającą na ustalenie odpowiedniego terminu na zbiór kukurydzy jest obserwacja samej rośliny. Popularnie określana linia mleczna na ziarniaku daje nam możliwość oceny właściwego momentu na wyruszenie w pole. Obserwujemy więc pas na ziarniaku, a gdy zauważamy, że jest on w jego połowie to mamy pewność, iż roślina znajduje się w odpowiedniej fazie do zbiorów. Optymalnym terminem na zbiory jest moment, w którym linia mleczna zlokalizowana jest w 1/3 wysokości ziarniaka.

Dlaczego bieżąca obserwacja jest tak ważna?

Analiza aktualnej sytuacji na plantacji jest szczególnie istotna z punktu widzenia jakości otrzymanego materiału na kiszonkę. Jeśli przegapimy właściwy okres zbioru to musimy liczyć się z poważnymi stratami mogącymi sięgać od 0,5% do 1% dziennie. Oczywiście znajdziemy na rynku preparaty wspomagające kiszenie, umożliwiają one osiąganie wyższej wilgoci w biomasie. Niestety takie rozwiązanie to dodatkowy koszt dla rolnika, zalecamy więc baczne przyglądanie się kukurydzy. To najwyższy czas na dokonanie oględzin i rozpoczęcie zbiorów. Niezbędna jest także dbałość o właściwe rozdrobnienie ziaren, co przyczynia się do optymalizacji uzysku energetycznego w skarmianiu zwierząt. Czytaj także: Uprawa kukurydzy krok po kroku.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.