Dzisiaj jest: 8.7.2020, imieniny: Arnolda, Edgara, Elżbiety

Daleki Wschód zwiększa import żywności z Polski!

Dodano: rok temu Czytane: 265

Ostatnie miesiące przynoszą bardzo dobre wiadomości jeśli chodzi o eksportowaną żywność. Polskie mleko oraz drób podbijają rynki Azji, gdzie cieszą się niezmienną popularnością.

Daleki Wschód zwiększa import żywności z Polski!
Ostatnie miesiące przynoszą bardzo dobre wiadomości jeśli chodzi o eksportowaną żywność. Polskie mleko oraz drób podbijają rynki Azji, gdzie cieszą się niezmienną popularnością. Według dostępnych statystyk liczba importowanej żywności wzrosła w Japonii o 73%, z kolei w Chinach o 76%. Tak dobrych wyników nie było od dawna, a trend sprowadzania polskiej żywności do państw Dalekiego Wschodu wciąż trwa.

Gazeta Rzeczpospolita powołuje się na analizy Eurostatu oraz GUS, które wskazują na interesujące wyniki w tym roku. Na przestrzeni niespełna pierwszego półrocza tego roku ogólny eksport żywności zwiększył się jedynie o 14%. Natomiast sytuacja na rynku azjatyckim wygląda zgoła odmiennie. Konsumenci z Dalekiego Wschodu doceniają jakość produktów polskiego pochodzenia, o czym świadczą doskonałe wyniki eksportu do Chin i Japonii. Dziennik wskazuje także na możliwość poszerzenia bazy odbiorców rodzimych produktów, co może być przyczyną bardzo wysokiego wzrostu obserwowanego wśród eksportowanej z kraju żywności. Dane pozyskane przez dziennik wskazują, iż żywność transportowana do Chin na przestrzeni pierwszych miesięcy tego roku osiągnęła wartość 74,9 mln euro. Jest to 76-procentowy przyrost w skali roku, co z kolei przekłada się na radykalny wzrost opłacalności w wymianie handlowej między Polską, a Azją. Zdecydowaną większość sprzedawanej żywności na rynkach Dalekiego Wschodu stanowią mleko oraz mięso.

Rzeczpospolita prezentuje także inne ciekawe dane jeśli chodzi o produkty trafiające na nowe rynki zbytu. Wśród eksportowanych towarów z zeszłego roku znalazła się chociażby herbata za kwotę 12 mln zł trafiająca do Japonii i Państwa Środka. To o tyle niespotykane, że tamtejszy region słynie z upraw herbacianych. Na tamtejsze rynki trafiły w ubiegłym roku także filety rybne na łączną kwotę 5 mln zł. Chińczycy sięgają coraz chętniej po piwa produkowane w Polsce, tylko w tym roku sprzedano trunki na kwotę niespełna 5 mln zł. Stopniowo zwiększa się także udział piw kraftowych, lecz jest to wciąż eksport marginalny. Zdarzają się jednak firmy piwowarskie, które trafiają w gusta azjatyckich konsumentów. Jeden z producentów piwa odnotował w ubiegłym roku sprzedaż na poziomie 67 mln zł, w 2017 roku było to jedynie 16 mln zł. Natomiast w pierwszych pięciu miesiącach tego roku eksport piw osiągnął już wartość 29 mln zł.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.