Dzisiaj jest: 6.7.2020, imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji

Plonowanie bobiku i grochu siewnego w 2019 r.

Dodano: rok temu Czytane: 213

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych zaprezentował wstępne wyniki Porejestrowego Doświadczalnistwa Odmianowego.

Plonowanie bobiku i grochu siewnego w 2019 r.
Uprawy roślin bobowatych stanowią niewielki udział w ogólnym rozrachunku. Niemniej jednak Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych zaprezentował wstępne wyniki Porejestrowego Doświadczalnistwa Odmianowego. Wykaz ten dotyczy roślin bobowatych grubonasiennych m.in. grochu siewnego, bobiku, łubinu żółtego i wąskolistnego. Zaprezentowana przez ośrodek tabela przedstawia wyniki plonowania dla roślin uwzględnionych w krajowym rejestrze na stan z dnia 26 sierpnia tego roku. Odmiany były analizowane na podstawie badań zgodnych z Porejestrowym doświadczalnictwem odmianowym. Statystyki nie uwzględniają natomiast odmian, których nie badano na przestrzeni ostatnich trzech lat. Dane mają jedynie charakter poglądowy, a przeprowadzenie pełnej analizy może wpłynąć na końcowe wyniki. Jeśli chodzi o plony bobiku to były one gorszy niż na przestrzeni ostatnich lat. Plon wzorca oscylował w granicach zaledwie 29,1 dt na hektar, gdzie jeszcze w zeszłym roku poziom ten wynosił 38,7. Jeszcze większą różnicę zauważamy cofając się o dwa lata, wówczas ten sam parametr wynosił 47,5 dt na hektar. 

Największym plonowaniem w tym roku cieszyły się trzy odmiany:

- Apollo 110%
- Capri 110%
- Fanfare 109%


Powyższe odmiany to rośliny wysokotaninowe. Spośród niskotaninowych najlepsze przyrosty zaobserwowano w przypadku odmiany Albus (95%). Jeśli zaś chodzi o wydajność grochu to odnotowano w tym roku niewielki przyrost w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku. Natomiast porównując analogiczny okres sprzed trzech lat zauważalny jest spadek. W tym roku plonowanie oscylowało na poziomie 35,7 dt na hektar, w ubiegłym roku było to 35,5 dt na hektar, a w 2017 aż 50,1 dt na hektar. Wśród odmian plonujących w trakcie suszy najlepsze wyniki osiągnęły:

- Astronaute 109%
- Mandaryn 112%
- Spot 105%
- Tarchalska 108%
- Batuta 104%
- Arwena 105%
- Audit 101%
- Batuta 104%
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.