Dzisiaj jest: 19.1.2021, imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza

Wpływ terminowego siewu zbóż ozimych na plonowanie.

Dodano: rok temu Czytane: 275

Skuteczny wzrost roślin jest uzależniony od liczby dni wegetacyjnych. Termin siewu ma niebagatelny wpływ na plonowanie, gdyż od niego zależna jest liczba dni umożliwiających skuteczny wzrost zbóż.

Wpływ terminowego siewu zbóż ozimych na plonowanie.
Skuteczny wzrost roślin jest uzależniony od liczby dni wegetacyjnych. Termin siewu ma niebagatelny wpływ na plonowanie, gdyż od niego zależna jest liczba dni umożliwiających skuteczny wzrost zbóż. Liczba dni świetlnych jest podstawowym czynnikiem, który należy uwzględnić przy siewie pszenicy ozimej. Właściwy rozwój roślin jest uzależniony nie tylko od wyboru ziaren wysokiej jakości, ale też uwzględnieniu w kalendarzu rolniczym odpowiedniego terminu wysiewu. Tylko zachowanie optymalnych warunków wysiewu przy uwzględnieniu czasu pozwala na uzyskanie optymalnych plonów. Nie należy sugerować się ogólnikami w postaci terminów zasłyszanych dla innych województw, ponieważ okres zasiewu jest uzależniony od czynników regionalnych tj. warunków klimatycznych dla wybranego terenu. Dlatego też agrotechniczne terminy siewu pszenicy ozimej są określone dla poszczególnych województw. Według danych ośrodków badawczych przyjmuje się następujący kalendarz wysiewu:

1. Polska północno-wschodnia oraz wschodnia część kraju: 15-20 września.
2. Centralna i południowa: 20-30 września.
3. Polska zachodnia – koniec września oraz początek października.
4. Regiony nadmorskie oraz Nizina Śląska – odpowiednio do 5 i 10 października.

Przyjmuje się, że najlepszym okresem siewu dla pszenicy ozimej jest okres początkowy w powyższym kalendarzu. Wynika to z faktu, iż pszenica ozima wymaga szczególnej dostępności do dni wegetacji jesiennej, która jak wiemy może przebiegać niezgodnie z oczekiwaniami rolników. Niezwykle ważny jest okres rozwoju masy wegetatywnej, dlatego liczy się ilość dostępnych dni. W praktyce więc im późniejszy wysiew, tym znaczne obniżenie okresu na optymalny wzrost roślin. Kiedy przegapimy właściwy termin i dokonamy zasiewu zbyt późno to konsekwencjami takiej decyzji będą spowolniony wzrost. Znaczenie ma tu również minimum termiczne, na które składa się umiejętność zgromadzenia przez pszenicę wystarczającej ilości ciepła. Istotny jest więc terminowy zasiew, który pozwala uniknąć sytuacji, gdy skraca się dzień niezbędny do zachowania optymalnych warunków dla wzrostu roślin. Przyjmuje się, iż pszenica powinna wejść w okres zimowy w trakcie fazy czwartego lub piątego liścia.

Skutki zbyt późnego zasiewu i sposoby na skuteczne plonowanie

Przegapienie terminów zawartych w kalendarzu dla pszenicy ozimej może prowadzić do poważnych konsekwencji. Może dojść do sytuacji, kiedy niewystarczająco dojrzałe fizjologicznie rośliny nie poradzą sobie w trakcie trwania ostrej zimy. Zapominalscy rolnicy mogą uniknąć tego typu problemów jednak jest to w dużej mierze uzależnione od warunków pogodowych. Zbyt późny wysiew prawie zawsze skutkuje poważnymi problemami w zakresie kwitnienia. Ma to bezpośredni wpływ na parametry roślin m.in. liczbę ziaren w kłosie, czy ilość źdźbeł przypadających na metr kwadratowy. Rozwiązaniem dla gospodarstw, którym nie udało się wykonać zasiewu terminowo mogą skorzystać ze wsparcia dostępnych na rynku odmian. Wystarczy wybrać pszenicę, która charakteryzuje się lepszymi parametrami w zakresie „odporności” na zbyt późny siew oraz skracającą się długość dnia. Należy także pamiętać, że przy opóźnionym wysiewie niezbędne jest zachowanie właściwej gęstości dla osiągania pożądanych rezultatów. Zobacz również: Heterozyjne odmiany zbóż.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.