Dzisiaj jest: 26.10.2021, imieniny: Ewarysta, Lucyny, Lutosławy

Wystartował nabór wniosków na rozpoczęcie działalności pozarolniczej!

Dodano: 2 lata temu Czytane: 3791

Rolnicy, którzy chcą skorzystać z dogodnej premii mogą już składać wnioski.

Wystartował nabór wniosków na rozpoczęcie działalności pozarolniczej!
Rolnicy, którzy chcą skorzystać z dogodnej premii mogą już składać wnioski. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła nabór wniosków o dotacje na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. W tym roku zmieniły się zasady przyznawania wsparcia finansowego. Nabór wniosków rozpoczął się 30 września i potrwa do 29 października tego roku. Realizacja zadanie jest możliwa dzięki środkom pozyskanym w ramach PROW na lata 2014-2020.

Nowe zasady w zakresie przyznawanej premii

Tegoroczny nabór opiera się na nowych zasadach. Najważniejszą dla rolników kwestią jest wysokość premii, która do tej pory wynosiła 100 000 zł. W tym roku kwota wsparcia finansowego będzie zależna od liczby stworzonych przez rolnika miejsc pracy w gospodarstwie. W praktyce jednak wymóg ten nie będzie trudny do realizacji. Wnioskodawca uwzględniający w swoim biznesplanie przynajmniej jedno miejsce pracy, może otrzymać premię w kwocie 150 000 zł. Jeżeli zdecyduje się na zatrudnienie dwóch nowych osób to kwota wzrośnie do 200 000 zł, z kolei trzy nowe miejsca pracy to wsparcie na poziomie 250 000 zł. Przydzielona pomoc zostanie wypłacona w dwóch transzach. Pierwszą ratę beneficjent otrzyma po spełnieniu warunków zawartych w decyzji o przyznaniu wsparcia. Natomiast pozostałe 20% wsparcia wpłynie na konto po realizacji biznesplanu. W celu otrzymania drugiej raty rolnik będzie zobowiązany do złożenia odpowiedniego wniosku w terminie nie dłuższym niż 2 lata. Finalny termin określany przez agencję na realizację poszczególnych zadań upływa z dniem 31 sierpnia 2023 r.

Wydatkowanie premii oraz osoby uprawnione do wsparcia

Suma 70% przyznanego wsparcia musi być rozdysponowana na inwestycje trwałe. Wśród nich znajdują się zadania takie jak kupno wyposażenia, środków transportu oraz maszyn. Resztę (30%) należy przeznaczyć na inwestycje związane z uruchomieniem działalności. Z tejże formy wsparcia mogą korzystać nie tylko rolnicy, lecz także osoby podlegające ubezpieczeniu KRUS w pełnym zakresie. Pomoc może otrzymać więc współmałżonek, czy inny domownik ubezpieczony przez przynajmniej 12 miesięcy przed terminem złożenia wniosku. Pomoc przysługuje także osobom, które w czasie 24 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku posiadały działalność pozarolniczą bądź też zakończyły jej prowadzenie w terminie minimum 24 miesięcy od złożenia wniosku. Dodatek obejmuje także osoby już prowadzące działalność, jednak chcące zająć się nowym typem działalności.

Działalność, którą możemy wesprzeć dodatkową premią

Przyznane wsparcie finansowe możemy przeznaczyć na bardzo wiele zadań takich jak chociażby: turystyka wiejska, sprzedaż detaliczna nawozów, roślin, zwierząt, produkcję wyrobów z drewna oraz mebli, sprzedaż przez internet, przetwórstwo oraz sprzedaż produktów niezwiązanych z rolnictwem, działalność weterynaryjną, informatyczną, opiekuńczą (opieka dla osób starszych, niepełnosprawnych), usługi księgowe, techniczne, czy inżynierskie.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.