Dzisiaj jest: 19.1.2021, imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza

Ceny warzyw i owoców na Rynku Hurtowym Bronisze.

Dodano: rok temu Czytane: 342

Rynek Hurtowy Bronisze ma swoją wieloletnią tradycję. Podawane od 1997 roku stawki za warzywa i owoce są często wyznacznikiem cen, na które mogą liczyć rolnicy.

Ceny warzyw i owoców na Rynku Hurtowym Bronisze.
Rynek Hurtowy Bronisze ma swoją wieloletnią tradycję. Podawane od 1997 roku stawki za warzywa i owoce są często wyznacznikiem cen, na które mogą liczyć rolnicy. W tym artykule sprawdzimy, które warzywa i owoce odnotowały wzrosty, a które spadki.

Warzywa

Pierwsze zmiany są widoczne w przypadku warzyw kapustnych. Niższą ceną objęta została kapusta biała (3,5 zł za sztukę). Spadek objął także fasolkę szparagową, która staniała z początkowych 7 zł za kilogram do zaledwie 4 zł za kilogram. Konsumenci muszą liczyć się z wyższymi cenami kalafiora, tutaj cena wzrosła do 5 zł za sztukę. Nietypową sytuację w rolnictwie mamy na rynku pomidorów malinowych oraz pomidorów spod osłon. Tutaj cena wyniosła tyle samo w obu przypadkach (2,5 zł za kilogram). Ceny krajowej cebuli i ziemniaków są w dużej mierze wynikiem licznego importu tych warzyw z Holandii oraz Wielkiej Brytanii. Stawki oscylują tu odpowiednio w granicach 1,13-1,33 zł/kg oraz 1,53 zł/kg. Niemniej w tym roku dostrzeżono poważny wzrost cen ziemniaków, co wynika bezpośrednio z panującej suszy oraz spadku ilości terenów wykorzystywanych właśnie pod uprawę bulw. Jest to również efekt zniechęcenia rolników, którzy w ubiegłych latach nie mogli liczyć na opłacalne stawki. Rynek Hurtowy Bronisze wskazuje także, iż skończyły się złote miesiące dla uprawiających pietruszkę. Cena w porównaniu do lipca bieżącego roku spadła do zaledwie 3 zł za kilogram. Według ekspertów z Rynku Bronisze jest to uzależnione od wzrostu podaży, gdyż wielu rolników zauważyło korzyści finansowe związane z uprawą pietruszki. Wzrosła więc powierzchnia pod uprawę tego właśnie warzywa.

Owoce

Sadownicy są z pewnością zadowoleni w tym roku z notowań jabłek. Tutaj ceny niezmiennie utrzymują się na podobnym poziomie. W przypadku odmian letnich stawki wynosiły w granicach 3,5 zł/kg, odmiany zimowe natomiast 1,66-2 zł/kg. Widoczny jest tu pewien spadek, lecz bardzo powolny. Wśród odmian, których cena stale rośnie znalazły się: Red, Celesta, Delikates oraz Paula (3-3,33 zł/kg). Podobnie ma się kwotowanie dla śliwek, gdzie ceny najpierw wzrosły, a obecnie utrzymują się na stabilnym poziomie od 1,75 zł/kg do 3,5 zł/kg. Stabilne ceny są widoczne na rynku malin, tutaj kwoty oscylowały w granicach 12-18 zł/kg. Zmniejsza się natomiast podaż borówki amerykańskiej, ceny od 20 do 28 zł/kg. W jednej linni utrzymują się od dłuższego czasu ceny gruszek, największą popularnością cieszą się odmiany Klapsa i Konferencja (2,5-3,5 zł/kg). Zobacz także: kontrole UOKiK w skupach owoców.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.