Dzisiaj jest: 19.1.2021, imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza

UOKiK nakłada kary na nieuczciwych przetwórców.

Dodano: rok temu Czytane: 243

UOKiK wziął pod lupę stosowanie nieuczciwych praktyk wobec rolników. Przeprowadzone na terenie zakładów przetwórczych kontrole wykazały stosowanie przewagi kontraktowej.

UOKiK nakłada kary na nieuczciwych przetwórców.
UOKiK wziął pod lupę stosowanie nieuczciwych praktyk wobec rolników. Przeprowadzone na terenie zakładów przetwórczych kontrole wykazały stosowanie przewagi kontraktowej. Urząd podjął decyzję o nałożeniu kary finansowej, jednak dla związkowców zrzeszonych w AGROunii jest to działanie niewystarczające.

Zbyt niskie kary?

Organizacja zrzeszająca rolników uważa, iż Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest nieudolny w swoich działaniach. Pierwszą tego typu karę nałożono na spółkę T.B. Fruit Polska, jednego z największych przedsiębiorstw w kraju skupujących owoce i wytwarzających koncentrat jabłkowy. Możliwość działań prawnych w tym zakresie umożliwia obecnie ustawa z dnia 12 lipca 2017 roku o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej. Nałożono karę w wysokości 8,3 mln zł, która stanowi zaledwie 3% z ubiegłorocznego obrotu firmy. W trakcie działań wykazano, iż przedsiębiorstwo nie wywiązywało się ze wcześniej określonych terminów płatności. Firma odraczała także wypłacenie należności przeciętnie przez 100 dni, rekordowe opóźnienie wynosiło niespełna 12 miesięcy. Kary tego typu są rzadkością w Polsce, ponieważ pierwszym środkiem mającym zmniejszyć skalę zjawiska jest próba mediacji. Urzędnicy zaproponowali spółce dobrowolną zmianę dotychczasowych praktyk. W wielu przypadkach taka forma szkodliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej kończyła się dla rolników fatalnie. Niekiedy tego typu działania generowały problem z utrzymaniem płynności finansowej przez gospodarstwa rolne.Próby mediacji z firmą zakończyły się fiaskiem, urzędnicy zadecydowali więc o nałożeniu maksymalnej kwoty kary wraz z nakazem zaprzestania nieuczciwych praktyk.

Kolejne kontrole UOKiK

Firma T.B. Fruit Polska nie jest jedynym podmiotem skontrolowanym w ostanim czasie. Urzędnicy wkroczyli także do firmy Rauch Polska, światowego producenta soków owocowych dystrybuowanych do sieci handlowych w całej Europie. Działania UOKiK ujawniły, iż firma stosowała niejasną metodykę w ustalaniu cen odbioru owoców. I w tym wypadku występowały opóźnienia w płatnościach, jednak tutaj możemy mówić o ugodzie. Rauch Polska zdecydował się na zaprzestanie nieuczciwych działań, co ma umożliwić uniknięcie kary finansowej. Aktualnie na terenie kraju prowadzonych jest siedem postępowań w stosunku do innych podmiotów stosujących niezgodne z prawem praktyki. UOKiK na podstawie obowiązującej ustawy wydał dotychczas sześć decyzji, które mają zapobiegać w przyszłości podobnym sytuacjom. O podobnych nieprawidłowościach w skupach informowaliśmy już w ubiegłym roku.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.