Dzisiaj jest: 19.1.2021, imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza

Dotacje na nawadnianie gospodarstwa. Złóż wniosek już dziś!

Dodano: rok temu Czytane: 404

Skutki corocznej suszy sprawiają, iż rolnicy zwracają uwagę na możliwości ochrony upraw. Jednym ze sposobów zabezpieczenia gospodarstwa rolnego są instalacje nawadniające.

Dotacje na nawadnianie gospodarstwa. Złóż wniosek już dziś!
Skutki corocznej suszy sprawiają, iż rolnicy zwracają uwagę na możliwości ochrony upraw. Jednym ze sposobów zabezpieczenia gospodarstwa rolnego są instalacje nawadniające. Tego typu inwestycja jest kosztowna, lecz jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa możliwe jest uzyskanie korzystnego wsparcia finansowego.

W ramach wsparcia suszowego tylko w ubiegłym roku do rolników trafiły ponad 2 mld złotych w formie rekompensat. Nowa forma pomocy finansowej w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” ma zabezpieczyć uprawy przed skutkami suszy. Nabór wniosków rozpoczęto 25 września i będzie trwał do 22 listopada br. Wsparcie przysługuje rolnikom, którzy posiadają gospodarstwa o wielkości 1-300 hektarów. Przyznane środki będzie można wykorzystać na inwestycję zmierzające do powiększenia terenu nawadniania, ale także na modernizację już posiadanych instalacji. Wśród zadań proponowanych przez pomysłodawców projektu znalazły się m.in. inwestycje z zakresu magazynowania, odzyskiwania, rozprowadzania i uzdatniania wody, kupno maszyn oraz urządzeń do poboru wody, czy budowa zbiorników wodnych oraz studni. Możliwy jest także zakup systemów nawadniających wraz ze sterowaniem.

Najwięcej formalności dotyczy rolników, którzy zdecydują się na złożenie wniosku w sprawie zwiększenia obszaru nawadniania. Właściciel gospodarstw będzie musiał wykazać, iż inwestycja nie wpłynie w negatywny sposób na środowisko. Konieczny będzie także montaż urządzenia do pomiaru zużycia wody. Ponadto w przypadku instalacji mających wpływ na jednolite części wód podziemnych lub powierzchniowych, które oznaczono stanem poniżej dobrego, wymaga się wykazania efektywnej oszczędności. Właśnie to sprawia, iż wdrożono wymóg montażu urządzeń pomiarowych. W ramach wsparcia finansowego z ARiMR, pojedyncze gospodarstwo może otrzymać kwotę 100 000 zł. Refundacja w takim wypadku obejmuje 60% zwrot dla kosztów kwalifikowanych dla młodych rolników oraz 50% w przypadku pozostałych. Ustalono także limit wysokości inwestycji, która powinna generować koszty wykonania na poziomie minimum 15 000 zł. Wnioski można składać osobiście w regionalnych oddziałach agencji oraz za pośrednictwem poczty.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.