Dzisiaj jest: 24.9.2020, imieniny: Dory, Gerarda, Maryny

Inseminacja, a krycie naturalne. Jaki system zapłodnienia wybrać w przypadku świń?

Dodano: rok temu Czytane: 315

Dobór odpowiedniego sposobu krycia nie jest zadaniem łatwym. Rolnicy prowadzący działalność chcą zawsze osiągać możliwie wysoki potencjał w rozrodzie świń.

Inseminacja, a krycie naturalne. Jaki system zapłodnienia wybrać w przypadku świń?
Dobór odpowiedniego sposobu krycia nie jest zadaniem łatwym. Rolnicy prowadzący działalność chcą zawsze osiągać możliwie wysoki potencjał w rozrodzie świń. Wybór właściwej metody często decyduje o osiąganych wynikach produkcyjnych, jednak równie ważna jest wiedza i doświadczenie w zakresie wad i zalet poszczególnych metod oraz zarządzania stadem.

Krycie naturalne, czy tańsza inseminacja?

Niewątpliwą zaletą inseminacji jest jej koszt. Niższa cena wynika przede wszystkim z braku konieczności hodowli knurów, które posłużą do zapłodnienia. Nie są to jednak różnice znaczące jeśli przyjmiemy zastosowanie krycia naturalnego w stadzie liczącym koło 25 osobników. W przypadku dużych hodowli liczbę knurów trzeba będzie powiększyć, co rzecz jasna generuje dodatkowe koszty. Bez względu na wybór metody zawsze warto posiadać w hodowli knura, który wspiera wykrywanie rui u loch. Jeśli chodzi o krycie naturalne to poszukując odpowiedniego knura należy zwrócić uwagę na kilka istotnych cech. Wśród nich możemy wymienić m.in. silną budowę ciała, wysokie libido, szybkie tempo wzrostu, wysoką jakość nasienia, odpowiedni temperament, właściwe pobieranie paszy, czy wysoką mięsność. Tak wybrany knur to pewnego rodzaju gwarancja  na otrzymanie zdrowego potomstwa o podobnych cechach zdrowotnych. Wprowadzenie knura do hodowli należy poprzedzić weryfikacją zwierzęcia pod kątem występowania choroby Aujeszky’ego  oraz brucelozy. Po wprowadzeniu knura do gospodarstwa niezbędne jest wykonanie zabiegu odrobaczania i szczepień profilaktycznych. Warto pamiętać też o wyborze właściwej systemu utrzymania knurów. Według dostępnych badań chów ściółkowy pozwala na otrzymanie nasienia wyższej jakości niż ma to miejsce w hodowli bez stosowanej ściółki. Utrzymanie knura w dobrej kondycji przekłada się na jakość nasienia oraz późniejszego miotu. Dlatego na tym etapie trzeba zadbać o wystarczającą ilość przestrzeni. Zwierzę powinno mieć możliwość obracania się, kontaktu z pozostałymi członkami stada, wąchania oraz słuchania. Minimum jakie przyjmuje się dla kojca, w którym trzymany będzie knur wynosi 6 mkw. W przypadku krycia ta wartość wzrasta do koło 10 mkw. W pomieszczeniach chowu knurów niezbędne jest także zapewnienie odpowiedniej ilości światła naturalnego oraz wentylacji. W trakcie trwających upałów należy zadbać, aby temperatura w pomieszczeniach nie przekraczała 25 stopni Celsjusza. Niezbędna jest także dezynfekcja kojców przynajmniej 3 razy w ciągu roku. Równie istotne jest zachowanie właściwego, nieprzesadnego skarmiania. Zbyt ciężkie knury stają się bardziej leniwe, samo krycie nie jest już więc tak skuteczne.

Inseminacja jako metoda jest wybierana zwykle ze względu na dużą wygodę w średnich i dużych gospodarstwach. Wynika to z wysokiej wydajności oraz możliwości uzyskania lepszego potencjału genetycznego przyszłych prosiąt. To oczywiście zależy od wielu czynników i wymaga wykonania kilku etapów zgodnie ze sztuką. Rolnicy muszą liczyć się z potrzebą pobrania nasienia, następnie jego przebadania, rozrzedzania oraz gromadzenia nasienia. Dopiero po przeprowadzeniu tych etapów możemy przystąpić do inseminacji. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z wiedzy ekspertów zajmujących się inseminacją na co dzień. Wśród zalet tej formy zapłodnienia loch wyróżniamy chociażby lepsze wykorzystanie nasienia, lepszą ocenę wartości hodowlanej, ograniczenie możliwości przekazywania chorób, wykluczenie z hodowli knurów niepłodnych, czy wzrost możliwości rozrostu stada przy optymalnym ejakulacie. Podsumowując, inseminacja ułatwia pełne wykorzystanie potencjału genetycznego zwierząt. Niestety ta metoda także posiada pewne wady m.in. gorsze rozeznanie występowania rui u loch, narażenie ejakulatu na różnice temperatur, utrzymywanie nasienia w zbyt niskiej temperaturze, czy trudności w zapłodnieniu przy użyciu pipety. Finalnie więc wybór właściwej metody zapłodnienia wśród trzody chlewnej należy poprzedzić dokładnym rozeznaniem wśród plusów, minusów i aktualnego zapotrzebowanie w wybranym gospodarstwie. Zobacz także: prawidłowa inseminacja świń.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.