Dzisiaj jest: 6.7.2020, imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji

Jesień: pierwsze gryzonie na polskich polach.

Dodano: 8 miesięcy temu Czytane: 181
Redakcja poleca!

Wraz z rozpoczęciem kalendarzowej jesieni na polach pojawiły się gryzonie. Szkodniki te znajdują miejsce do życia pośród pożniwnych resztek, a ich tempo rozmnażania może przysporzyć sporo problemów.

Jesień: pierwsze gryzonie na polskich polach.
Wraz z rozpoczęciem kalendarzowej jesieni na polach pojawiły się gryzonie. Szkodniki te znajdują miejsce do życia pośród pożniwnych resztek, a ich tempo rozmnażania może przysporzyć sporo problemów każdemu rolnikowi. Jak poinformował nas jeden z zaprzyjaźnionych z portalem rolników, gryzonie od kilku tygodni szukają bezpiecznego schronienia na lokalnych terenach uprawnych. Jest to o tyle niebezpieczne, że gryzonie bardzo często szukają kolejnych miejsc, gdzie mogłyby żyć i przenoszą się na pobliskie działki, a niekiedy do budynków inwentarskich lub magazynów ze zbożem.

Pierwsze szkody zauważymy w przypadku roślin takich jak zboża, czy młody rzepak. To tam bytowanie gryzoni przekłada się na poważne straty w uprawach. Uszkodzone, nadgryzione, a niekiedy zjedzone w całości liście, węzły krzewienia, stożki wzrostu nie dają szansy na wydajne plonowanie. Liczne namnożenie gryzoni najłatwiej zauważymy po obserwacji pól uprawnych. Znikające rośliny z czasem tworzą łyse place na polach, a co więcej wysoka przeżywalność gryzoni przez okres jesienno-zimowy może przysporzyć nam kolejnych problemów na wiosnę. Jeżeli na terenach przynależących do naszego gospodarstwa występują drapieżne ptaki to dobrym rozwiązaniem jest ustawienie tyczek spoczynkowych. Mocowanie wysokich, około 4 – metrowych tyczek w ilości 4 sztuk na jeden hektar pozwoli ptactwu na prowadzenie polowań wprost z naszego pola. W razie potrzeby możemy też skorzystać z preparatów chemicznych, które pozwolą pozbyć się nieproszonych gości. Jeżeli zauważyliśmy pierwsze nory to jest to najlepszy moment do prowadzenia wzmożonych działań.

Jeśli chcemy wydajnie korzystać z dostępnej chemii to musimy najpierw przeprowadzić analizę nor. W ten sposób znajdziemy czynne nory i te niezamieszkałe. W tym celu dzielimy pole i wyznaczamy kilka obszarów podzielonych na kilka nor tak, aby móc zweryfikować występowanie gryzoni. Następnie wejścia do nory zasypujemy i po kilku dniach sprawdzamy czy zostały odkopane. Jeżeli tak to mamy do czynienia z aktywną norą, gdzie znajdują się gryzonie. Przyjmuje się, że próg szkodliwości ekonomicznej dla okresu jesiennego wynosi od 200 do 300 aktywnych nor na hektar. Skutecznym i sprawdzonym sposobem na pozbycie się gryzoni są preparaty w formie ziaren otoczonych fosforkiem cynkowym 01 AB. Taki środek możemy podać jednorazowo zanim rozpocznie się sezon wegetacyjny. W naszym wypadku będzie to późna jesień lub bezśnieżna zima. Aplikacja polega na wsypaniu do nor około 20 ziaren lub też ułożeniu ich we wgłębieniach w ziemi i ukryciu pod warstwą słomy. Przyjmuje się, iż na hektar wystarczy użyć od 0,5 kg do 2 kg ziaren.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.