Dzisiaj jest: 6.3.2021, imieniny: Jordana, Marcina, Róży

Rolniczy handel detaliczny. Odpowiadamy na wszystkie pytania!

Dodano: rok temu Czytane: 1057

Rozpoczęcie własnej działalności przetwórczej ze wsparciem? Rolnicy, którzy zastanawiają się nad prowadzeniem małego przetwórstwa mają szansę na otrzymanie realnej pomocy.

Rolniczy handel detaliczny. Odpowiadamy na wszystkie pytania!
Rozpoczęcie własnej działalności przetwórczej ze wsparciem? Rolnicy, którzy zastanawiają się nad prowadzeniem małego przetwórstwa mają szansę na otrzymanie realnej pomocy. Już w listopadzie (21.11.2019) rozpocznie się przyjmowanie wniosków w ramach rolniczego handlu detalicznego. RHD to nic innego jak umożliwienie rolnikom oraz współmałżonkom na prowadzenie produkcji, przetwórstwa i sprzedaży własnych wyrobów bezpośrednio konsumentom. Nie ma pośredników w całym procesie, a więc możliwe jest uzyskanie dodatkowych funduszy do głównej działalności rolniczej.

Zasady rolniczego handlu detalicznego są bardzo proste. Wystarczy prowadzić działalność rolniczą, udział w RHD mogą brać także małżonkowie. Podstawowy warunek to posiadanie aktualnego ubezpieczenia w KRUS. Wsparciem zostaną objęte gospodarstwa, które już prowadzą lub zamierzają rozpocząć działalność przetwórczą ukierunkowaną na produkcję i sprzedaż. Działalność przetwórczą możemy oprzeć zasadniczo na wszystkich produktach, które są równocześnie przetwarzane i zbywane, co jest wymogiem do uzyskania pomocy. Produkcja i sprzedaż obejmuje towary takie jak: przetwory z warzyw i owoców (kiszonki, dżemy, soki, koncentraty, marynaty), wyroby mleczne (sery, śmietana, jogurty), wędliny, oleje, przetwory zbożowe (otręby, kasze, mąki, płatki).

Maksymalne dofinansowanie oraz przeznaczenie funduszy

Wsparcie, które może otrzymać osoba składająca wniosek w ramach rolniczego handlu detalicznego wynosi do 100 000 zł. Przewidziana jest refundacja na poziomie do 50% kosztów kwalifikowanych dla poczynionych inwestycji. Należy pamiętać, że nie wszystkie inwestycje są objęte pomocą. Wśród zadań, na które możemy przeznaczyć otrzymane fundusze należy wymienić zakup urządzeń, wyposażenia, maszyn do prowadzenia działalności w ramach przetwarzania plonów rolnych. Wsparcie obejmuje także także remont i modernizacje obiektów, które będą służyły do prowadzenia przetwórstwa w gospodarstwie. Możemy też przystosować część pomieszczeń użytkowych w gospodarstwie do potrzeb rolniczego handlu detalicznego. Pomoc obejmuje również realizację budowy dodatkowych obiektów z jednym warunkiem, iż będą one na trwałe związane z gospodarstwem rolnym. Fundusze otrzymamy też na zakup urządzeń kontroli żywności, instalacje do magazynowania, czy pomiarów. Co ważne, prowadzenie rolniczego handlu detalicznego nie wymaga od wnioskodawcy posiadania wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Ocena punktowa – to od niej zależy otrzymanie wsparcia

Wnioski składane w ramach rolniczego handlu detalicznego będą rozpatrywane przez urzędników, którzy będą korzystać ze specjalnej oceny punktowej. Im więcej punktów, tym rzecz jasna większe szanse na otrzymanie wsparcia, skraca się wówczas czas potrzebny na otrzymanie pomocy. Najwyższa punktacja obejmuje młodych rolników oraz wszelkiego typu innowacyjne inwestycje wymienione przez ARiMR. Rozpoczęcie przyjmowania wniosków na tzw. małe przetwórstwo ustalono na dzień 21 listopada tego roku, a nabór zakończy się 20 grudnia. Niezbędne informacje znajdziemy na głównej stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wnioski o wsparcie będą przyjmowane w miejscowych oddziałach ARiMR.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.