Dzisiaj jest: 24.9.2020, imieniny: Dory, Gerarda, Maryny

Jak utrzymać nieśność kur oraz ich zdrowie jesienią i zimą?

Dodano: rok temu Czytane: 437

Właściwe odżywianie kur przez cały okres hodowli gwarantuje optymalne wyniki w gospodarstwie.

Jak utrzymać nieśność kur oraz ich zdrowie jesienią i zimą?
Właściwe odżywianie kur przez cały okres hodowli gwarantuje optymalne wyniki w gospodarstwie. Prawidłowe parametry podawanych pasz wpływają zarówno na przyrost masy ciała zwierząt, ale i stan zdrowia, który decyduje przecież o opłacalności chowu. O ile zwierzęta żywione w dużych hodowlach mają dostęp przez cały rok do pełnoporcjowych pasz, tak kury w chowie intensywnym będą żywiły się składnikami, które posiadamy w gospodarstwie.

Niezbędne minerały oraz skuteczne dodatki paszowe

W okresie jesienno-zimowym niezbędne jest zachowanie dawek pokarmów, który uzupełnią organizmy kur w niezbędne witaminy i minerały. W okresie jesienno-zimowym skutecznym dodatkiem będą wszelkiego rodzaju mieszanki suszu z zielonek. To właśnie one realnie oddziaływują na organizmy kur, zwiększa się ich nieśność, a produkowane jaja cechują się bardzo dobrym wybarwieniem żółtek. Możemy wykorzystać rośliny takie jak pokrzywa, lucerna oraz koniczyna. Bardzo dobry wpływ na zdrowie zwierząt mają także zakiszone warzywa: buraki, ziemniaki, liście kapusty czy marchew. Należy pamiętać, aby wszelkiego rodzaju kiszonki przygotowywać z młodych i świeżych roślin. Jeżeli zaś chodzi o stosowanie ziół to jest to bardzo dobre rozwiązanie w celu wzmocnienia organizmów kur. Zioła wpływają na smak podawanych składników, ale oddziaływują także bezpośrednio na poprawę przemiany materii, odporność zwierząt, mają także działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.

A co z dodatkami witaminowymi?

O ile okres jesienny nie wymaga od rolników wzmożonych działań, tak w trakcie zimy należy zadbać o uzupełnienie wszelkich niedostatków minerałów i witamin. Braki składników odżywczych przekładają się na podstawowe parametry organizmu, w tym chociażby na nieśność kur. W celu uzupełnienia braków możemy korzystać z preparatów paszowych z dodatkami, ale też drożdży pastewnych, roślin suszonych, czy mączki ze zmielonych skorup jaj, która stanowi doskonałe źródło wapnia.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.