Dzisiaj jest: 25.10.2020, imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora

Jesienne opryski zbóż, czyli odchwaszczanie w niskich temperaturach.

Dodano: rok temu Czytane: 213

Plantacje pełne jesiennych chwastów wymagają podjęcia efektywnych działań. Usunięcie chwastów w tym okresie to podstawa jeżeli chcemy mówić o skutecznym rozwoju roślin na wiosnę.

Jesienne opryski zbóż, czyli odchwaszczanie w niskich temperaturach.
Plantacje pełne jesiennych chwastów wymagają podjęcia efektywnych działań. Usunięcie chwastów w tym okresie to podstawa jeżeli chcemy mówić o skutecznym rozwoju roślin na wiosnę. Brak interwencji ze strony rolnika może skutkować wyjałowieniem ziemi, a dokładniej zabieraniu roślinom uprawnym składników odżywczych oraz wody przez chwasty. Silny rozrost chwastów na wiosnę niesie ze sobą dodatkowy problem ze skutecznym usunięciem dobrze zakorzenionym roślin. Warto więc podjąć działania już teraz, kiedy temperatury panujące przy gruncie umożliwiają skuteczne zastosowanie herbicydów.

Chwasty, które z pewnością przezimują okres niskich temperatur to m.in. maruna bezwonna, mak polny, miotła zbożowa, przytulia czepna, chaber bławatek, tobołki polne, stulicha psia, tasznik pospolity oraz bodziszek drobny. Jeżeli więc zaobserwujemy występowanie licznych siedlisk chwastów, należy podjąć jak najszybsze działania w celu eliminacji „nieproszonych gości” z pól uprawnych. Dobrze jest obserwować stopień rozwoju chwastów, gdyż silnie rozwinięte osobniki trzeba potraktować zwiększoną dawką herbicydów. Rola temperatur panujących w trakcie stosowania herbicydów jest niezwykle ważna. To od niej zależy prawidłowe działanie stosowanych preparatów. Chodzi przede wszystkim o skuteczność przebiegania procesów biologicznych, które uaktywniane są w zależności do występującej temperatury. Zbyt niskie temperatury zaburzają funkcjonowanie środka wśród chwastów. Należy zadbać o stosowanie preparatów zgodnie z wykresem temperatur dla wybranego środka, lecz także z uwzględnieniem minimum dobowego okresu na przód. Wynika to z faktu, iż herbicyd swoją skuteczność działania będzie osiągał w kolejnych godzinach od momentu aplikacji. Nie wystarczy więc zastosować preparatu w dzień, w który utrzymuje się temperatura 0 stopni Celsjusza, jeżeli noc i dzień kolejny będzie znacznie chłodniejszy, a temperatura obniży się radykalnie. Producenci środków chwastobójczych określają minimalny próg temperaturowy, który decyduje o skuteczności zastosowanego oprysku. Niedostosowanie się do wymagań narazi gospodarstwo nie tylko na nieskuteczną walkę z chwastami, lecz i na dodatkowe koszty i późniejsze straty w plonach.

Zakres temperatur dla skutecznego działania herbicydów

Dostępne na rynku czynne herbicydy charakteryzują się różną skutecznością działania w zależności od temperatury. W naszym przypadku uwzględnimy preparaty, które pomogą nam zwalczyć jesienne chwasty w niskich zakresach temperatur. Prezentujemy pełny wykaz preparatów do zastosowania w niskich temperaturach: fluorochloridon 0 stopni Celsjusza, chlorotoluron 0, bifenoks +4, pinoksaden +1, prosulfokarb 0, pendimentalina 0, flupyrsulfuron metylowy powyżej 0 stopni, halauksyfen metylu i fluroksypyr +2, chlorotoluron, diflufenikan, pendimentalina +4, bifenoks +4, chlorosulfuron +8, mezosulfuron +6, jodosulfuron +6, tribenuron +8, diflufenikan i chlorotoluron +5, diflufenikan, florasulam, penoksulam +5, metrybuzyna, flufenacet +8, diflufenikan +8, diflufenikan i flufenacet +8, diflufenikan, jodosulfuron i mezosulfuron +8.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.