Dzisiaj jest: 6.7.2020, imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji

Włochy: polski drób na czarnej liście.

Dodano: 8 miesięcy temu Czytane: 165

Polskie mięso na „czarnej liście” produktów spożywczych we Włoszech. Wszystko to za sprawą najnowszego wykazu niebezpiecznych artykułów spożywczych obecnych na włoskim rynku.

Włochy: polski drób na czarnej liście.
Polskie mięso na „czarnej liście” produktów spożywczych we Włoszech. Wszystko to za sprawą najnowszego wykazu niebezpiecznych artykułów spożywczych obecnych na włoskim rynku. Na liście znalazło się mięso drobiowe z Polski. Za zamieszanie odpowiedzialne jest stowarzyszenie włoskich producentów rolno-spożywczych Coldiretti Varese.

Wykaz został opracowany przy uwzględnieniu informacji zwrotnych ze strony europejskich służb czuwających nad jakości towarów dostępnych na rynkach Unii Europejskiej. Według dostępnych danych drób z Polski znalazł się w wykazie, gdyż pojawiłī się sygnały o zwiększonym ryzyku zakażenia mięsa salmonellą. Zgodnie z wyliczeniami włoskich ekspertów na przestrzeni bieżącego roku odnotowano 6 sygnałów. To wystarczyło, aby umieścić drób z Polski na czarnej liście Międzynarodowego Forum Żywności i Rolnictwa w Cernobbio. Sytuacja nie dotyczy jednak wyłącznie polskich produktów. Wykaz objął również hiszpańskie i francuskie ryby ze względu na obecność niebezpiecznych nicieni Anisakis oraz wysokiej zawartości rtęci. Zwrócono uwagę także na występowanie rakotwórczych substancji w pistacjach pochodzących z Turcji i Stanów Zjednoczonych oraz w orzeszkach ziemnych z Egiptu. Jeżeli zaś chodzi o drób to Polska nie jest pod tym względem osamotniona. Na liście znalazło się także mięso drobiowe z Węgier. Według dostępnych informacji włoskiej organizacji tylko od początku tego roku na terenie Unii Europejskiej alarmowano 281 razy wskazując na problemy z jakością produktów zagranicznych.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.