Dzisiaj jest: 6.7.2020, imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji

Skutki bezumownego brexitu dla polskiego rolnictwa.

Dodano: 8 miesięcy temu Czytane: 179
Redakcja poleca!

Rolnicy z dużą dozą niepewności słuchają najnowszych doniesień ze świata. Nasza internetowa skrzynka pocztowa pełna jest wiadomości dotyczących brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Skutki bezumownego brexitu dla polskiego rolnictwa.
Rolnicy z dużą dozą niepewności słuchają najnowszych doniesień ze świata. Nasza internetowa skrzynka pocztowa pełna jest wiadomości dotyczących brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Temat poruszaliśmy już w jednym z naszych artykułów, lecz pora na aktualizację zgodnie z panującymi w Europie trendami. 

Co oznacza bezumowny brexit?

Bezumowny brexit to określenie dla obecnego procesu, którego jesteśmy świadkiem. Rząd Wielkiej Brytanii miał przez ostatnie miesiące problemy z ustaleniem ostatecznego terminu opuszczenia wspólnoty europejskiej. W pierwszych dniach października bieżącego roku Królowa Elżbieta II zatwierdziła ustawę blokującą bezumowny brexit. Zgodnie z przyjętą decyzją proces wyjścia Wielkiej Brytanii z UE został wydłużony do 31 stycznia przyszłego roku. Czasu jest więc niewiele, wiele jest natomiast wątpliwości producentów, eksporterów oraz rolników, których produkty trafiają na Wyspy. Trudno jest przewidzieć skalę konsekwencji oraz wpływ na polską branżę spożywczą. Polska jest obecnie jednym z największych eksporterów żywności na tym terenie. W skali roku na rynek brytyjski trafiają towary o łącznej wartości 2,5 mld euro. Czytaj więcej: Wielka Brytania poza UE.

Kto straci najwięcej?

Wątpliwości nie pozostawia minister Jan Krzysztof Ardanowski. Według niego na wyjściu Wielkiej Brytanii z unii najwięcej straci branża mleczarska. Tylko w zeszłym roku wyeksportowaliśmy produkty mleczne na sumę ponad 103 mln euro. Ograniczenie popytu na rynkach wyspiarskich może prowadzić do nadwyżki mleka w Unii Europejskiej, co może wpłynąć niekorzystnie na polskich producentów oraz uzyskiwane ceny mleka. W przypadku bezumownego brexitu wymiana towarów działać będzie na określonych przez Światową Organizację Handlu zasadach. Oznacza to ustalenie poziomu stawek celnych w zgodzie z tzw. klauzulą najwyższego uprzywilejowania. Sprawę rozjaśnia nieco informacja umieszczona na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Znajdziemy tam informację, iż Wielka Brytania planuje zastosowanie zerowej taryfy celnej erga omnes na dużą część produktów rolnych. Opłaty celne obejmą produkty najbardziej wrażliwe, zaliczono do nich m.in.: część towarów na bazie mleka (masło, sery), mięso i przetwory mięsne (mięso drobiowe, wieprzowe, wołowe, baranie), cukier, bioetanol oraz melasę. Stawki celne w Wielkiej Brytanii mają być nieco niższe od tych stosowanych w UE.

Dodatkowe wymagania dla niektórych produktów?

Zgodnie z informacją podaną przez resort rolnictwa z momentem wyjścia Wielkiej Brytanii z unii, zaostrzone zostaną wymogi fitosanitarne dla roślin oraz produktów roślinnych. Obrót nimi będzie traktowany jako eksport produktów z państw trzecich. W praktyce więc niezbędnym wymogiem będzie posiadanie świadectwa fitosanitarnego (dotychczas konieczne było posiadanie paszportu roślin). Przepisy dotkną także sektor opakowań, regulacje obejmą palety, drewniane opakowania i skrzynie, w których podróżują towary. Dokładne omówienie wymagań eksportowych dla poszczególnych państw, nie tylko Wielkiej Brytanii jest dostępne na stronie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.