Dzisiaj jest: 27.11.2021, imieniny: Franciszka, Kseni, Maksymiliana

Konserwacja i serwis kombajnu zimą. Jak przygotować maszynę do pracy?

Dodano: 2 lata temu Czytane: 771
Redakcja poleca!

Zbliżająca się zima to dobry moment na przygotowanie maszyn rolniczych do nowego sezonu. Czas wzmożonej pracy kombajnów w trakcie koszenia zbóż oraz kukurydzy już za nami.

Konserwacja i serwis kombajnu zimą. Jak przygotować maszynę do pracy?
Zbliżająca się zima to dobry moment na przygotowanie maszyn rolniczych do nowego sezonu. Czas wzmożonej pracy kombajnów w trakcie koszenia zbóż oraz kukurydzy już za nami. Krótkotrwała przerwa do właściwy czas na przeprowadzenie prac konserwacyjnych i serwisowych. Pozwala to rozpocząć przyszłoroczne prace bez kosztownych awarii sprzętu. Utrzymanie właściwego stanu technicznego maszyn pozwala decyduje często o sprawnym działaniu kombajnu oraz braku dodatkowych, nieplanowanych kosztów, gdy coś się zepsuje.

Kombajn to jedna z maszyn rolniczych narażony na pracę w trudnych warunkach. Specjaliści zalecają więc regularny przegląd maszyn i utrzymywanie ich w odpowiedniej kondycji przez cały rok. Garażowanie kombajnu to podstawowa kwestia jeżeli chcemy mówić o skutecznym działaniu złożonych mechanizmów. Sam serwis powinniśmy powierzyć wyspecjalizowanej firmie, która odpowiednio zadba o wszystkie ruchome elementy. Natomiast nad samym przygotowaniem do sezonu w trakcie krótkiego, kilkumiesięcznego garażowania powinni czuwać rolnicy. Garażowanie to podstawowe zalecenie ekspertów. W trakcie opadów deszczu oraz mrozów występuje niekorzystne działanie wilgoci oraz niskich temperatur, a co za tym idzie stopniowe niszczenie stalowych elementów.

Czyszczenie oraz mycie kombajnu

O ile czyszczenie kombajnu od wewnątrz jest zrozumiałe, tak wielu rolników obawia się mycia kombajnu. Zdarzają się także sytuacje skrajnej nieodpowiedzialności przy myciu maszyny z zewnątrz. Stosowanie myjek ciśnieniowych nie jest co prawda zabronione, jednak od sposobu mycia zależy bezawaryjność kombajnu. Podanie zbyt silnego strumienia na wrażliwe elementy może prowadzić do odrywania lub uszkodzenia delikatnych części w maszynie. Bardzo niebezpieczne jest stosowanie myjek ciśnieniowych do mycia silnika. Aplikacja wody pod wysokim ciśnieniem w miejscach takich jak skrzynia biegów, uszczelki, łożyska, silnik, filtry powietrza, czy siłowniki może doprowadzić do poważnego uszkodzenia. Ponadto elementy mogą być narażone na wypłukiwanie smaru, co odbija się na zwiększonym ryzyku awarii. Wiele obecnie produkowanych maszyn jest wyposażona w złożoną elektrykę, co przy kontakcie z wodą może prowadzić do bardzo poważnych uszkodzeń. Specjaliści zalecają więc mycie maszyn, jednak z właściwą ostrożnością.

Usuwanie resztek z zewnątrz i wewnątrz

W trakcie prac żniwnych do najtrudniej dostępnych zakamarków dostają się fragmenty zbóż oraz innych roślin. Usunięcie ich jest niezbędne, gdyż brak właściwej konserwacji przyczynia się do pogorszenia stanu technicznego maszyn. Gnijące w wyniku wilgoci ziarna są przyczyną powstawania siedlisk rdzy na elementach kombajnu. Ponadto ziarno może przyciągać gryzonie, które z chęcią wykorzystają zagłębienia do przezimowania. Gryzonie, które znalazły swój nowy dom w naszym kombajnie mogą być przyczyną problemów z instalacją elektryczną. W skrajnych sytuacjach dochodzi do bardzo poważnych uszkodzeń instalacji elektrycznej w wyniku podgryzania przez gryzonie. Pozostałości w prosty sposób pozbędziemy się przy użyciu sprężonego powietrza. Dodatkową ochroną przed gryzoniami mogą być sprawdzone metody stosowane przez rolników na całym świecie. Gryzonie nie przepadają za intensywnymi zapachami, odstrasza je zapach zwierząt domowych (kotów, psów), olej maszynowy wylany na folię rozłożoną wokół kombajnu, czy też zwykłe kostki toaletowe o drażniącym zapachu.

Posezonowy przegląd kombajnu

Po dokładnym oczyszczeniu maszyny możemy przystąpić do oceny stanu technicznego. Szukamy wszelkich siedlisk korozji i w razie potrzeby zabezpieczamy warstwą antykorozyjnej farby lub innego preparatu przeznaczonego dla maszyn. Zalecanym przez serwisantów zabiegiem jest także zabezpieczenie ruchomych elementów środkami chroniącymi przed powstawaniem rdzy. Ochrona ta dotyczy także wszystkich miejsc wymagających smarowania. Braki smaru uzupełniamy zgodnie z aktualnymi potrzebami. Elementy takie jak sita oraz noże nasmarowujemy preparatami olejowymi, które uchronią części przed tworzeniem się rdzy. Ważne jest także oczyszczenie miejsc niewidocznych gołym okiem jak chociażby chłodnica w silniku i żeberka w skraplaczu układu klimatyzacji. Resztki pożniwne docierają także tam i mogą powodować korozję. Dobrym zwyczajem jest też jesienna wymiana oleju. Kombajn mimo postoju należy regularnie uruchamiać w trakcie zimy, zalecenia mówią tu o rozruchu raz na miesiąc na czas około 2 godzin. W trakcie pracy należy uruchomić każdy z elementów ruchowym, co przekłada się na właściwe smarowanie części kombajnu. Czytaj więcej: zakup kombajnu.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.