Dzisiaj jest: 6.7.2020, imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji

Wysokie ceny ziemniaków ograniczą sprzedaż?

Dodano: 7 miesięcy temu Czytane: 128

Niższa sprzedaż ziemniaków w Polsce podyktowana jest wysokimi cenami bulw. Rekordowe ceny na rynku odbijają się niestety na popycie, chociaż podaż wyraźnie wzrosła w ostatnich miesiącach.

Wysokie ceny ziemniaków ograniczą sprzedaż?
Niższa sprzedaż ziemniaków w Polsce podyktowana jest wysokimi cenami bulw. Rekordowe ceny na rynku odbijają się niestety na popycie, chociaż podaż wyraźnie wzrosła w ostatnich miesiącach. Utrzymujący się stan prowadzi do ograniczenia spożycia ziemniaków wśród Polaków. Przekłada się to bezpośrednio na wynikach finansowych gospodarstw rolnych.

Ceny na przełomie października i listopada

Różnice w cenach są widoczne praktycznie we wszystkich miastach w Polsce. W październiku ceny ziemniaków w dużym hurcie oscylowały w granicach 1-1,2 zł za kilogram, obecnie jest to od 1,1 zł do 1,3 zł za kilogram. Wzrost średniego poziomu cen hurtowych ziemniaków widać bardzo wyraźnie, kiedy porównamy ze sobą ostatni tydzień bieżącego miesiąca z analogicznym okresem w ubiegłym rokui. Średnia cena kilograma ziemniaków wyniosła 0,80 zł/kg (2018 r.), a obecnie wyniosła 1,45 zł/kg. Jeżeli chodzi o duże rynki zbytu to stawki prezentowały się następująco: Bronisze (1,15 do 1,33 zł/kg), Poznań (1,20-1,60 zł/kg), Łódź (1,20 do 1,67 kg), Lublin (1,46 do 2 zł/kg), Bydgoszcz (1,53zł/kg), Szczecin (1,33 zł/kg), Wrocław (1,50 zł/kg). Szczegółowy raport w tym zakresie przygotował Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej PIB w Warszawie. Rosnące ceny odbiły się bezpośrednio na spadku spożycia ziemniaków wśród Polaków. Statystyki w sezonie 2018/2019 zakładały spożycie na poziomie 92 kg na 1 mieszkańca. Rosnące ceny oraz niższa jakość bulw według analityków obniży ten wskaźnik do zaledwie 88 kg. Raport wskazuje także na średnie miesięczne spożycie ziemniaków, które obniżyło się w tym roku o 7,1% w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym.

Statystyki ukazują też interesujący obraz spożycia ziemniaków wśród wybranych grup społecznych. Najwięcej ziemniaków konsumują rolnicy, następnie emeryci i renciści. Najniższy wskaźnik spożycia dotyczy osób samozatrudnionych. Na przestrzeni ostatnich 10 lat spożycie roczne ziemniaków zmalało do 92 kg ze 118 kg na jednego mieszkańca. Podobne prawidłowości zauważono jeśli chodzi o średnią konsumpcję w ciągu miesiąca, tutaj spożycie zmniejszyło się z 5,27 kg na osobę do zaledwie 2,88 kg na osobę.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.