Dzisiaj jest: 24.9.2020, imieniny: Dory, Gerarda, Maryny

Pasze przemysłowe dla drobiu, trzody chlewnej: perspektywy i produkcja.

Dodano: rok temu Czytane: 215

Produkcja pasz przemysłowych wciąż rośnie, co jest podyktowane rosnącym zapotrzebowaniem. Rolnicy wykorzystują pasze przemysłowe głównie przy hodowli brojlerów.

Pasze przemysłowe dla drobiu, trzody chlewnej: perspektywy i produkcja.
Produkcja pasz przemysłowych wciąż rośnie, co jest podyktowane rosnącym zapotrzebowaniem. Rolnicy wykorzystują pasze przemysłowe głównie przy hodowli brojlerów, a na wzrosty rynkowe produkcji wskazuje Instytut Ekonomiki, Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w PIB. Tylko w pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku produkcja mięsa drobiowego wzrosła o 3,5%, a w perspektywie dynamika ma osiągnąć 5-procentowy pułap na przestrzeni kolejnego półrocza.

Rosnące zapotrzebowanie podyktowane pogłowiem?

Krajowe spadki pogłowia przyczyniły się początkowo do spadku popytu mieszanek dla trzody. Z czasem trend ten znacząco przystopował ze względu na wzrost importu warchlaków, prosiąt oraz tuczników. Łącznie importowano 3,67 mln sztuk świń o przeciętnej wadze 30 kg w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy bieżącego roku. Ilość pasz przemysłowych dostępnych na rynku jest podyktowana zapotrzebowaniem generowanym przez rynki importowe. Obecnie spadki chowu trzody chlewnej są widoczne w niewielkich gospodarstwach, spożycie pasz oraz liczba zwierząt rośnie jednak znacznie w przypadku dużych hodowli. Tutaj konieczne jest zastąpienie prostych pasz gospodarskich, wysokowydajnymi paszami przemysłowymi. Rosnący rynek trzody chlewnej wymaga więc zwiększenia podaży pasz, aby można było mówić o zaspokojeniu potrzeb dużych gospodarstw rolnych.

Wyższa produkcja = niższe ceny pasz?

Raport IERiGŻ już teraz wskazuje na perspektywy spadku cen zbóż paszowych jeszcze w tym sezonie. Mówi się o spadkach od kilku do kilkunastu procent. Zmiany nie obejmą natomiast wysokobiałkowych pasz, których ceny powinny utrzymać się na zbliżonym do ubiegłorocznego poziomu. Według analityków taka sytuacja powinna mieć realny wpływ na ustabilizowanie się cen z uwzględnieniem minimalnych spadków w cenach pasz przemysłowych. Nieco inaczej wyglądają kwoty za pasze przemysłowe względem cen zbóż. Tutaj spadek pogłowia może prowadzić do niższego zapotrzebowania na pasze do żywienia trzody chlewnej. Jeszcze do końca tego roku produkcja pasz przemysłowych ma wzrosnąć do 11,5 mln ton, co daje wzrost na poziomie 2,4%.

Prognozy na przyszłość

Analitycy pozytywnie patrzą w przyszłość, wskazują oni na rosnącą produkcję pasz przemysłowych również w 2020 roku. Oczekiwane wzrosty obejmują przede wszystkim sektor produkcji jaj, co wiąże się ze zwiększonym zainteresowaniem rolników paszami dla kur niosek. Jeśli scenariusz ten się potwierdzi to w przyszłym roku wskaźnik produkcji pasz dla drobiu wzrośnie o niespełna 2,4% dla drobiu, 5% dla bydła mlecznego oraz 1% dla trzody chlewnej. Według wstępnych analiz globalnych całkowita produkcja pasz przemysłowych może osiągnąć pułap 11,8 mln ton.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.