Dzisiaj jest: 14.5.2021, imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja

Niedotrzymanie warunków umowy. Jakie kary mogą dotyczyć młodych rolników?

Dodano: rok temu Czytane: 1181

Początkujący, młodzi rolnicy chętnie korzytają ze wsparcia finansowego w formie różnego rodzaju dotacji.

Niedotrzymanie warunków umowy. Jakie kary mogą dotyczyć młodych rolników?
Początkujący, młodzi rolnicy chętnie korzytają ze wsparcia finansowego w formie różnego rodzaju dotacji. Często w takiej sytuacji nie myśli się o konsekwencjach związanych z wieloletnimi zobowiązaniami. Kwalifikacja do przyznania I raty pomocy pieniężnej to dopiero początek, ponieważ konieczne jest spełnienie wszystkich warunków zobowiązania. Przewidziane ustawowo kary finansowe mogą być dotkliwe, jedną z nich jest konieczność częściowego bądź całkowitego zwrotu przekazanych środków.

Sankcje za niewypełnienie zobowiązań

W zależności od niedopełnionego zobowiązania, młody rolnik musi liczyć się z różnego rodzaju karą. Może to być utrata I lub II raty w całości/części. Wypłata II raty premii jest zwykle blokowana  jeśli rolnik nie złożył pełnej wymaganej dokumentacji lub w przypadku niezłożenia wniosku o wypłacenie drugiej raty. W najgorszej sytuacji są gospodarstwa rolne, które zostaną zmuszone do pełnego zwrotu przyznanej I raty. Wówczas zaprzepaszczona jest szansa na uzyskanie kolejnej części wsparcia finansowego. Rolnik musi liczyć się z sankcjami, gdy nie spełni warunków dla produkcji zwierzęcej lub roślinnej, która została zawarta w biznesplanie. W takiej sytuacji należy liczyć się z wymogiem zwrotu 100% pozyskanych funduszy. Podobnie ma się sprawa w przypadku zmniejszenia wielkości ekonomicznej, niespełnienia wzrostu o 10%, braku ubezpieczenia w KRUS, czy braku uzupełnienia wykształcenia. Równie problematyczne sankcje dotykają młodych rolników, którym nie przysługuje wsparcie ze względu na sumę punktów pomniejszoną o ilość punktów przyznanych z tytułu niewykonanych zadań. Możemy tu wymienić przede wszystkim:

1. Inwestycje budowlane
2. Uczestnictwo w unijnym systemie jakości
3. Produkcję wysokobiałkowych roślin
4. Przetwórstwo produktów rolnych i przygotowanie towarów do sprzedaży
5. Usługi doradcze i szkoleniowe

Sytuacja nie wygląda także kolorowo dla rolników, którzy staną się posiadaczem nieruchomości lub będą jego współwłaścicielem. Niespełnienie warunku nieposiadania obiektu to utrata 30% części pierwszej raty. Brak regularnego prowadzenia dokumentacji w zakresie ewidencji przychodów/rozchodów to kolejne 5% liczone za każdy rok jej nieprowadzenia. Kary przewidziano także rolników, którzy nie osiągneli wymaganego wzrostu – przykład (2-3% = 60% zwrot, 8-9% = 10% zwrot). To tylko część sankcji, które mogą dotknąć młodych rolników za poszczególne uchybienia. Premie dla młodych rolników są każdego roku zwiększane, lecz należy pamiętać o idących za otrzymanymi środkami zobowiązaniami. Ich niewypełnienie może zakończyć się dla początkującego gospodarza poważnymi stratami i utratą płynności finansowej.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.