Dzisiaj jest: 26.9.2020, imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji

Montaż fotowoltaiki w gospodarstwie, a ulga ryczałtowa dla rolników.

Dodano: rok temu Czytane: 865

Odnawialne źródła energii takie jak instalacje fotowoltaiczne coraz częściej wzbudzają zainteresowanie rolników, którzy chcieliby obniżyć koszty ponoszone za energię elektryczną.

Montaż fotowoltaiki w gospodarstwie, a ulga ryczałtowa dla rolników.
Odnawialne źródła energii takie jak instalacje fotowoltaiczne coraz częściej wzbudzają zainteresowanie rolników, którzy chcieliby obniżyć koszty ponoszone za energię elektryczną. W tym artykule przyjrzymy się ulgom dla rolników z tytułu inwestycji w OZE. Jakie są warunki dla rolników rozliczających się na zasadach ryczałtu?

Jednakowe zasady dla płatników VAT, ryczałtowców

Zasadniczo nie ma wielkich różnic jeśli chodzi o sposób przyznawania ulgi dla płatników VAT, jak i rolników rozliczających się ryczałtowo. W przypadku rolnika płacącego podatek VAT może on uzyskać ulgę w wysokości całej stawki podatku odliczonego od montażu instalacji fotowoltaicznej. W przypadku ryczałtowca sprawę wyjaśnia art. 13 ust. 1 w Ustawie o podatku rolnym. Zapis stwierdza, iż ulga inwestycyjna w ramach wytwarzania energii ze źródeł naturalnych tj. wiatru, słońca, spadku, biogazu oraz wód przysługuje podatnikowi rolnemu. Rolnikowi przysługuje więc 25-procentowa ulga inwestycyjna i to na różne inwestycje OZE, a nie jedynie fotowoltaikę. W kolejnym punkcie ww. ustawy możemy zapoznać się z wymaganiami, które należy spełnić. Montaż i wykorzystanie fotowoltaiki powinno być związane z prowadzoną działalnością rolniczą. Oznacza to, że produkowany prąd z instalacji PV powinien być wykorzystywany nie na cele mieszkalne, lecz wyłącznie związane z sektorem, w którym pracuje rolnik. Energia elektryczna może zasilać urządzenia znajdujące się w budynkach inwentarskich m.in. wentylatory w chlewniach, oświetlenie budynków gospodarczych, czy zasilenie innych maszyn rolniczych. Ponadto zwrot podatku otrzymają jedynie rolnicy, którzy odprowadzają należny podatek z gruntów zlokalizowanych w danej gminie. 

Kiedy ulga na fotowoltaikę nie zostanie przyznana?

Ulga podatkowa nie obejmuje inwestycji, które zostały zrealizowane z wykorzystaniem środków publicznych. Dotyczy to zarówno częściowego, jak i pełnego finansowania. Warto o tym pamiętać, gdyż przepis ten dotyczy zarówno rolników rozliczających się na zasadach VAT, jak i rolników ryczałtowych. W praktyce ze zwrotu podatku wykluczone są inwestycje, przy których wykorzystano środki pozyskane w formie pożyczek, dofinansowań, czy kredytów. Jeśli więc skorzystaliśmy już z dotacji w ramach rządowych programów „Mój Prąd”, czy „Agroenergia” to na ulgę podatkową nie ma co liczyć. Ustawa o podatku rolnym wskazuje, że ulga z tytułu zakupu i montażu fotowoltaiki lub innych źródeł w ramach OZE nie może mieć zastosowania przez okres dłuższy niż 15 lat. Przykład: Rolnik rozlicza się ryczałtowo i w ciągu roku opłaca podatek rolny od posiadanych gruntów w kwocie 400 zł. W gospodarstwie zamontowana została fotowoltaika za sumę 40 000 zł. W takim wypadku ulga w wysokości 25% powinna wynieść 10 000 zł. Podczas składania dokumentów w miejscowym urzędzie rolnik dowiedział się, iż ulga inwestycyjna wyniesie 6000 zł. Z czego wynika taka rozbieżność? Powodem takiej różnicy jest właśnie zwolnienie z płacenia podatku rolnego przez 15 lat (15 x 400 zł = 6000 zł).

O ulgę trzeba starać się we własnym zakresie

Polskie prawo nie określa automatycznego przyznawania ulgi w tym zakresie. W praktyce więc to sam rolnik musi zgłosić się do urzędu w swojej gminie, gdzie wypełnia specjalny wniosek i uzupełnia go o dodatkową dokumentację, czyli rachunki za zakup i montaż fotowoltaiki. Za przyznanie ulgi podatkowej odpowiedzialny jest w zależności od miejsca zamieszkania: prezydent miasta, burmistrz lub wójt gminy. Dowiedz się więcej: fotowoltaika w gospodarstwie rolnym.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.