Dzisiaj jest: 24.9.2020, imieniny: Dory, Gerarda, Maryny

Opryskiwacz z rękawem powietrznym: zalety, wady, koszty, działanie.

Dodano: rok temu Czytane: 295

Rękaw powietrzny to praktyczne urządzenie wspomagające stosowanie oprysków. Zakup takiego narzędzia może być podyktowany trudnościami w dokonywaniu skutecznego oprysku podczas silnego wiatru.

Opryskiwacz z rękawem powietrznym: zalety, wady, koszty, działanie.
Rękaw powietrzny to praktyczne urządzenie wspomagające stosowanie oprysków. Zakup takiego narzędzia może być podyktowany trudnościami w dokonywaniu skutecznego oprysku podczas silnego wiatru. Grunty rolne mogą znajdować się przecież w różnych częściach kraju, a jak wiemy istnieją lokalizacje narażone na znacznie częste wichury. Za działanie rękawa powietrznego podłączanego do opryskiwacza odpowiada wentylator zapewniający silny strumień powietrza. Wiązka powietrza wędruje do belki opryskiwacza, a dokładniej do przymocowanego rękawa. Dzięki temu dawka oprysku trafia bezpośrednio na rośliny, przez co ograniczamy straty środków ochrony roślin.

Co przemawia za zakupem rękawa powietrznego?

Podstawowym celem działań rolniczych jest uzyskanie wysokiego plonu, zachowanie optymalnych warunków uprawy przy równoczesnej oszczędności. Można więc powiedzieć, że dla wielu większych gospodarstw opryskiwacz z rękawem powietrznym będzie optymalnym rozwiązaniem. Jest to wydajny system uniezależniający stosowanie oprysku od warunków pogodowych. Rękaw wspomagany powietrzem generuje nacisk na roślinę i zapewnia równomierną aplikację preparatu na poszczególne rośliny, docierając do jej wszystkich elementów. Wymagana jest więc mniejsza ilość środka ochrony roślin, co przekłada się na aspekt ekonomiczny. Rolnicy ceniący swój czas z pewnością ucieszy szybkość oprysku, która rośnie dzięki skuteczniejszej aplikacji środka na areale. Ponadto nie jesteśmy uzależnieni od optymalnych warunków pogodowych, ponieważ wiatr nie stanowi przeszkody dla wykonania oprysku. Rękaw powietrzny chroni także sąsiadujące tereny przed przenoszenie się oprysku w trakcie pracy maszyny.

Wady rozwiązania

Rozważając zakup opryskiwacza z rękawem powietrznym musimy liczyć się z poważnym wydatkiem. Średnia cena urządzenia nowego to 40 000, 50 000 zł za najtańszą wersję. Belka większych wymiarów to dodatkowa dopłata. Widzimy więc, że jest to podstawowa wada takiego rozwiązania. Mitem jest natomiast awaryjność, która według producentów nie różni się niczym od innych urządzeń dostępnych dla rolników. Dodatkowe koszty poniesiemy w przypadku wyboru bardziej złożonych rozwiązań wyposażonych w pomocniczy strumień powietrza. Tutaj koszty mogą rosnąć lawinowo, dlatego nie jest to urządzenie dla wszystkich. Głównym odbiorcą opryskiwaczy z rękawem powietrznym są duże gospodarstwa, ponieważ właśnie tam prace wymagają skróconego czasu i codziennej wygody użytkowania bez względu na panujące warunki. Na rynku znajdziemy też modele używane, które mogą być nawet o połowę tańsze od prezentowanych przez nas najprostszych modeli. Czytaj także: opryski zbóż jesienią.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.