Dzisiaj jest: 19.9.2020, imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda

Sanitarny odstrzał dzika. Jakie są stawki?

Dodano: 2 lata temu Czytane: 380

Dziki znajdujące się na terenie Polski są głównym źródłem przenoszenia wirusów, które realnie zagrażają gospodarstwom rolnym. Wynika to z ryzyka wystąpienia afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Sanitarny odstrzał dzika. Jakie są stawki?
Dziki znajdujące się na terenie Polski są głównym źródłem przenoszenia wirusów, które realnie zagrażają gospodarstwom rolnym. Wynika to z ryzyka wystąpienia afrykańskiego pomoru świń (ASF), czyli choroby zmuszającej rolników niejednokrotnie do wybicia całej posiadanej trzody. Wiele miejscowości w kraju jest oznaczonych specjalnymi znakami o zagrożeniu występowania choroby, która jest przenoszona właśnie przez dziki. W związku z tym ministerstwo rolnictwa podjęło konkretne kroki w celu zmniejszenia populacji dzików.

Ministerstwo przygotowało projekt rozporządzenia, który przewiduje zmiany w „Programie mającym na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie”. Wprowadzone zmiany dotyczą przede wszystkim doprecyzowania stawek za sanitarny odstrzał dzików. Projekt będzie poddany do konsultacji społecznych, można więc przewidywać, iż już niebawem trafi on pod głosowanie. Głównym założeniem jest zmiana wysokości stawek za odstrzał, propozycja ministra rolnictwa to 650 zł brutto za samicę przelatkę i dorosłą samicę dzika oraz 300 zł brutto za pozostałe dziki. Kwoty te przygotowano na podstawie informacji Głównego Lekarza Weterynarii, który zaprezentował poszczególne stawki w rozbiciu na:
 
  • uśredniony koszt wykonania odstrzału sanitarnego dzika oraz zastosowania bioasekuracji przez myśliwego (112 zł). Koszt może wzrosnąć jeśli chodzi o odstrzał sanitarny samic przelatek lub dorosłych samic. Wówczas kwoty prezentują się następująco:
  • uśredniony koszt działań związanych z obowiązkiem oceny wieku samicy oraz kontrolą rzetelności prowadzonej przez myśliwych dokumentacji przy wykonaniu odstrzału saniternego (70 zł)
  • kwotę dodatku dla myśliwego, który wykonuje selektywny odstrzał dorosłych loch dzika lub przelatek wynikająca z konieczności dłuższego pobytu w łowisku w celu jego wykonania (280 zł)
  • inne czynniki to uśredniony koszt dotarcia na miejsce wykonywania odstrzału (50 zł), uśredniona kwota za przewóz tuszy na teren wskazany przez powiatowego lekarza weterynarii (78 zł), uśredniony koszt przechowywania tuszy (37zł) oraz uśredniony koszt utylizacji patrochów (23 zł).
Po przyjęciu projektu ustawy i jego dalszym procedowaniu zakończonym wynikiem pozytywnym, dokument zacznie obowiązywać już dzień po jego ogłoszeniu. Wynika to z pojawiających się przypadków wystąpienia choroby ASF na terenie Polski.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.