Dzisiaj jest: 25.1.2021, imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany

Zdrowe cielęta poza sezonem. Jakie choroby występują zimą u cieląt?

Dodano: rok temu Czytane: 265

Zachowanie optymalnych warunków środowiskowych w gospodarstwie jest trudne, szczególnie zimą. Właściwy mikroklimat w gospodarstwie decyduje o zdrowiu zwierząt.

Zdrowe cielęta poza sezonem. Jakie choroby występują zimą u cieląt?
Zachowanie optymalnych warunków środowiskowych w gospodarstwie jest trudne, szczególnie zimą. Właściwy mikroklimat w gospodarstwie decyduje o zdrowiu zwierząt, w tym cieląt narażonych na różnego rodzaju patogeny. Okres zimowy jest pod tym względem wyjątkowo trudny, dlatego hodowcy często decydują się na przemieszczanie cieląt pomiędzy budynkami. Na co należy zwrócić uwagę chcąc zachować hodowlę w dobrym zdrowiu?

Nie każde gospodarstwo rolne ma możliwość zachowania optymalnych warunków w budynkach inwentarskich. Obiekty starszej daty mają często problemy ze skuteczną wentylacją pomieszczeń, co wiąże się z niedostateczną wymianą powietrza na świeże. Sytuacja pogarsza się jeszcze bardziej w okresie zimowym, kiedy pomieszczenia narażone są na skrajne spadki temperatury. Najgorsze dla zdrowia cieląt jest jednak oddziałīwanie niskich temperatur w połączeniu z dużym zawilgoceniem powietrza. Podstawowym sposobem zapobiegania jest więc częstsza wymiana ściółki na suchą. Wynika to z faktu, iż zwierzęta przez większość czasu polegują. W takiej sytuacji dużo łatwiej jest o rozwój chorób układu oddechowego. Zastosowanie wentylacji grawitacyjnej może być tu niewystarczające i niekiedy zmusza to rolnika do montażu wentylacji mechanicznej. 

Nie bagatelizujemy warunków środowiskowych

Podstawowym i popularnym schorzeniem występującym w budynkach niewystarczająco wentylowanych jest tzw. grypa cieląt. Schorzenie to nic innego jak syndrom oddechowy bydła, który pojawia się w pomieszczeniach, gdzie zlokalizowana jest liczna grupa zwierząt. W takiej sytuacji trudno jest o zachowaniu optymalnego mikroklimatu w obiektach inwentarskich, w tym właściwej higieny. Zabrudzone kojce są siedliskiej różnego rodzaju patogenów, które mogą zaatakować kolejne sztuki ze stada. Szczególnie narażone na choroby są zwierzęta niedawno odstawione od matczynej „siary”, gdy stopniowo spada odporność cieląt. Sytuację pogarsza zbyt duża wilgoć w pomieszczeniach w połączeniu z niską temperaturą. Jeśli do tego dochodzą przeciągi w budynku to problem zachorowań kolejnych zwierząt jest nieunikniony. Czynnikiem zwiększającym ryzyko chorób jest niezbyt częsta wymiana ściółki. Jeżeli zauważyliśmy w naszym stadzie objawy takie jak: brak apetytu, gorączka, kaszel, trudności z oddychaniem, wypływy surowicze z nosa, ospałość, biegunkę lub spadek masy ciała to możemy mieć pewność, że zwierze zostało dotknięte chorobą.

Problemy skórne

Trudności z zachowaniem korzystnego mikroklimatu w pomieszczeniach przekładają się na ilość problemów skórnych. W okresie zimowym zwiększa się częstotliwość zachorowań na grzybice skóry u cieląt. Niechlubnym mianem największego truciciela bydła nosi grzyb z gatunku Trichophyton verrucosum. Grzyb ten rozwija się z powodzeniem z środowisku silnie zawilgoconym, a jego występowanie zwiększa się wraz ze zbyt małym nasłonecznieniem pomieszczeń oraz zwiększonej obsadzie cieląt. Niekiedy grzybica skórna może wynikać z niedoborów pierwiastków, przede wszystkim witaminy A oraz cynku. Problem możemy zminimalizować poprzez częstą wymianę ściółki, obniżenie obsady zwierząt, a także odpowiednie żywienie uzupełniające braki witamin. Dowiedz się więcej o żywieniu bydła zimą.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.