Dzisiaj jest: 25.1.2021, imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany

Węgorczyca, węgorek świński: zakażenie, objawy, profilaktyka w gospodarstwie.

Dodano: rok temu Czytane: 346

Jednym z groźnych dla zdrowia trzody chlewnej pasożytów jest węgorek świński. Ten pasożyt jest odpowiedzialny za zakażanie zwierząt i może się przyczyniać do powstawania poważnej choroby: węgorczycy.

Węgorczyca, węgorek świński: zakażenie, objawy, profilaktyka w gospodarstwie.
Jednym z groźnych dla zdrowia trzody chlewnej pasożytów jest węgorek świński. Ten pasożyt jest odpowiedzialny za zakażanie zwierząt i może się przyczyniać do powstawania poważnej choroby: węgorczycy. Strongyloides ransomi jest zakaźnym pasożytem wyłącznie w przypadku samic, które z łatwością przystosowują się do panującego w chlewniach środowiska. Z niewielkich jaj wykluwają się z czasem larwy, które w wieku dorosłym mają wymiary między 3, a 5 milimetrów.

Nietypowa droga przenoszenia, która utrudnia profilaktykę

Węgorek świński zwykle wchłaniany jest przez skórę zwierzęcia, sporadycznie przez połknięcie. W wyniku przedostania się przez warstwę skóry, pasożyt transportowany jest poprzez naczynia krwionośne oraz chłonne. Zwierzęta z czasem odkasłują, co jest naturalnym odruchem. To z kolei doskonały okres do kolejnego etapu zakażenia. Świnie połykają ponownie larwy, które znajdują miejsce do rozwoju w jelicie cienkim. Wraz z rozwojem w ciągu kilku dni pasożyty osiągają postać samic rozmnażających się. Inwazja węgorka świńskiego postępuje bardzo szybko, gdyż na rozwój potrzeba zaledwie 6 dni. Niestety pierwsze tygodnie są bezobjawowe, a zakażenie możemy zauważyć dopiero po 3,4 miesiącach. Faktem jest natomiast, że spostrzegawczy rolnik może znacznie wcześniej zauważyć objawy skórne, płucne oraz jelitowe. W pierwszym okresie zakażenia pasożytami widoczne mogą być zmiany zapalne skóry. Na tym etapie występują miejscowo wykwity skórne, wypadanie szczeciny, a także świąd. Zwierzęta zarażone mogą odczuwać ból mięśni, co przekłada się na obniżoną ruchliwość. Ponadto zwierzęta w wyniku podrażnienia błon śluzowych mogą odczuwać dyskomfort, co obniża dobowe spożycie pasz.

Silne objawy wraz z rozwojem zakażenia

Wraz z postępującą chorobą zmienia się skala objawów. Węgorek świński bardzo silnie oddziaływuje na stan zdrowia zwierząt. Pojawia się kaszel, duszności, a także wydzielina z nosa. Wynika to z podrażnienia, do którego dochodzi w trakcie przemieszczenia się pasożytów w organizmie. Podczas ulokowania się węgorka świńskiego w jelicie cienkim pojawiają się objawy, których nie da się przegapić. Zwierzęta są wówczas narażone na ból brzucha, spadek masy ciała, naprzemienne biegunki oraz zaparcia, a także niedokrwistość. Z czasem dochodzi do groźnego dla świń uszkodzenia tkanki jelit, co skutkuje zatrzymaniem się wzrostu zwierząt. W skrajnych przypadkach choroba może prowadzić do zaburzenia ośrodkowego układu odpornościowego. Przekłada się to na naprzemiennie występujące podniecenie i apatię, charakterystyczne zakopywanie się w ściółce, czy pojawienie się ruchów maneżowych (poruszanie się w kółko).

Brak higieny w chlewni główną przyczyną zachorowań

Nie ma wątpliwości, że podstawowym warunkiem koniecznym do zakażenia jest utrzymanie zwierząt w chlewniach o dużej wilgotności, zanieczyszczeniu oraz z brakiem światła słonecznego. Warunki te sprzyjają namnażaniu się węgorka świńskiego. Larwy są nieodporne na działanie preparatów dezynfekcyjnych, promieni słonecznych, a także chłodu. Równie łatwe jak zakażenie zwierząt jest więc zapobieganie. Warto wspomnieć, że zwierzęta, które raz doznały zarażenia pasożytem są odporne na jego nawroty. 

Jak uniknąć węgorzycy świńskiej?

Głównym warunkiem jest regularna dbałość o czystość w budynkach inwentarskich. Naszą uwagę powinniśmy skupić na chlewniach, miejsc takich jak porodówki. Korzystne są także okresowe badania kału, a także odrobaczanie świń. Sposobem na zwalczanie węgorka świńskiego jest podawanie preparatów na bazie tiabendazolu oraz lewamizolu. W jednym z artykułów omówiliśmy inne groźne dla zdrowia zwierząt bakterie beztlenowe.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.