Dzisiaj jest: 25.1.2021, imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany

Plan nawożenia azotem skutecznie obniży koszty w gospodarstwie rolnym.

Dodano: rok temu Czytane: 280

Właściwe gospodarowanie dawkami azotu pozwala na uzyskanie realnej oszczędności.

Plan nawożenia azotem skutecznie obniży koszty w gospodarstwie rolnym.
Właściwe gospodarowanie dawkami azotu pozwala na uzyskanie realnej oszczędności. Co prawda sezon nawożenia gleb za nami, warto się jednak przyjrzeć jak istotne jest zrównoważenie podawanych dawek azotu. Dogłębna analiza wykorzystania tego środka pozwala na optymalizację kosztów generowanych w gospodarstwie rolnym.

Dawka nawozu azotowego ma znaczenie

Nie ma żadnych wątpliwości, że część rolników nie zwraca uwagi na dobór dawki azotu pod kątem indywidualnych potrzeb danej rośliny. Przed przystąpieniem do nawożenia warto sprawdzić ile nawozu potrzebuje określona roślina. Należy wziąć pod uwagę posiadane gleby, a także zakładany plon. Niekorzystny wpływ na rośliny będzie miało zarówno zbyt skromne nawożenie, jak i podanie zbyt dużej dawki azotu. Obie skrajności przyczyniają się do trudności w wylęganiu roślin, co ostatecznie przekłada się na otrzymywane plony z hektara. Znaczenie ma również sam sposób podania środka, który może występować w różnej formie. Przykładem może być tu użycie roztworu saletrzano-mocznikowego w formie płynnej. Preparat tego typu zawiera w swoim składzie trzy formy azotu, co przekłada się na wydłużony czas działania. Różnica jest też widoczna jeśli chodzi o skuteczność przyswajania dawki azotu, niekwestionowanym liderem są tu preparaty płynne, a gorszą skutecznością odznaczają się granulaty. Podobnie ma się kwestia aplikacji nawozów w okresie, gdy gleby zawierają mniejszą ilość wody. Należy pamiętać, że granulaty do właściwego wchłaniania będą potrzebowały odpowiedniej ilości nawodnienia. Preparaty płynne z kolei oddziaływują już w momencie podania i nie ma potrzeby dodatkowego podawania wody.

Sposób aplikacji nawozów azotowych

Nawożenie azotowe może różnic się także sposobem aplikacji. Dobrym wyborem jest tu podanie nawozu wgłębnie, gdyż wtedy możemy mówić o skutecznym docieraniu preparatu do roślin. Przeciętna głębokość umieszczania środka w glebie wynosi od 5 do 15 cm. W ten sposób niwelujemy ubytki środka w wyniku różnych czynników pogodowych i mamy pewność, że azot dociera do głębokich warstw gleby, aż do korzeni, przez które rośliny wchłaniają wartości. Preparaty płynne będą pod tym względem nieocenione, gdyż ich głębokie wchłanianie wraz z dostępem do wód gruntowych przyczyni się do skutecznego plonowania. Jeżeli zaś chodzi o granulaty to tutaj także możliwa jest wgłębna penetracja azotem, trzeba jednak zadbać o właściwe nawodnienie. Tylko wtedy możemy mówić o skutecznym wchłanianiu i pobieraniu substancji przez rośliny. Znajdując gotowe tabele, plany nawożenia azotem dla poszczególnych upraw możemy skutecznie dopasować dawkę preparatu. Im dokładniejsza analiza, tym mniejsze będą koszty ponoszone przez rolnika na zakup azotu.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.