Dzisiaj jest: 1.10.2020, imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza

Jesienny przegląd pola: śmietka kapuściana na plantacjach rzepaku.

Dodano: rok temu Czytane: 269

Śmietka kapuściana to bardzo popularny szkodnik oddziałujący na plantację rzepaku. W okresie jesiennym dobrym zwyczajem jest dokładne przejrzenie roślin z uwzględnieniem obecności zakażenia.

Jesienny przegląd pola: śmietka kapuściana na plantacjach rzepaku.
Śmietka kapuściana to bardzo popularny szkodnik oddziałujący na plantację rzepaku. W okresie jesiennym dobrym zwyczajem jest dokładne przejrzenie roślin z uwzględnieniem obecności zakażenia. Poważne uszkodzenie roślin zauważymy z łatwością, mocno zniszczone korzenie prowadzą do wybarwienia liści na kolor fioletowy. Przetrwanie rzepaku zależy w dużej mierze od szybkiej interwencji, a w szczególności regularnych lustracji plantacji.

Poważne zagrożenie dla plantacji rzepaku

Nie ma wątpliwości, że śmietka kapuściana to wyjątkowo niebezpieczny i przebiegły szkodnik. W okresie jesiennym larwy znajdujące w rzepaku swoje źródło pożywienia mogą w szybkim tempie uszkadzać rzepak. Śmietka kapuściana drąży w korzeniach kanaliki, co prowadzi do utraty turgoru, a zarażenie uprawy szkodnikiem zauważymy po charakterystycznym żółtawym lub fioletowym zabarwieniu liści. Z kolei korzeń zaatakowany chorobą ulegnie zbutwieniu. Rośliny uszkodzone częściowo, gdzie doszło jedynie do płytkich uszkodzeń będą w stanie przetrwać zimę. Niestety dla najbardziej uszkodzonych roślin nie ma nadziei i musimy liczyć się ze stratami. Obserwujący sytuację na polach uprawnych rolnicy donoszą, że część larw nie wyszła jeszcze w fazę zimowania (bobówki). Przeglądając korzenie rzepaku możemy natknąć się na beznogie larwy o żółtawym wybarwieniu, które konsumują rośliny z plantacji. Tak długi okres żerowania szkodnika wynika bezpośrednio z utrzymujących się dodatnich temperatur. Jest to niewątpliwie problem, gdyż na polach uprawnych zwiększa się skala uszkodzeń.

Niezaprawiane nasiona zagrożone najbardziej?

Rolnicy, którzy na swoich plantacjach użyli nasion niezaprawianych insektycydami muszą liczyć się z największymi stratami. Oczywiście zastosowanie środków ochronnych nie oznacza, że uprawy z nasion zabezpieczonych są w pełni chronione. Zaprawa dba co prawda o bezpieczeństwo roślin, lecz jedynie w okresie początkowym, gdy rzepak wzrasta. Obserwując plantacje rzepaku możemy natknąć się także na charakterystyczne narośla, które z kolei powstają w wyniku zarażenia kiłą kapusty. Warto regularnie obserwować uprawy celem podjęcia środków zwalczających i zapobiegających żerowaniu szkodników i patogenów.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.