Dzisiaj jest: 24.1.2021, imieniny: Felicji, Roberta, Sławy

Czy w przyszłości zabraknie młodych rolników?

Dodano: rok temu Czytane: 301

„Dumni z polskiej żywności” to najnowszy raport omawiający istotne dla rolników zagadnienia.

Czy w przyszłości zabraknie młodych rolników?
„Dumni z polskiej żywności” to najnowszy raport omawiający istotne dla rolników zagadnienia. Jak wynika z zaprezentowanych danych ponad 75% młodych mieszkańców terenów rolnych nie planuje przyszłości związanej z gospodarstwem rolnym. Młodzi migrują do większych metropolii w poszukiwaniu zatrudnienia, a decyzja o rezygnacji z bycia rolnikiem podyktowana jest nie tylko względami ekonomicznymi. Dokument został opracowany przez Polski Monitor Opinii przy współpracy z Fundacją Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych, Forum Zrównoważonej Technologii oraz PKO Bankiem Polskim.

Stagnacja pomimo dynamicznego rozwoju

Ostatnie lata dowodzą jak trudnym zadaniem jest prowadzenie gospodarstwa rolnego. Pomimo silnego rozwoju gospodarstw rolnych w Polsce, poszczególne gminy w kraju nawiedzą regularne susze oraz podtopienia. Bieżący rok nie jest również łaskawy dla rolników, którzy zmagają się ze zbierającym swoje żniwo wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Trudności w gospodarstwach rolnych nie odbiły się jednak negatywnie na wzroście tego sektora. Dostępne dane Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa pokazują, iż eksport towarów rolno-spożywczych w okresie pierwszych trzech miesięcy wzrósł o 5,8%, co daje łączną kwotę eksportu na poziomie 23,1 mld euro. Jeśli zaś chodzi o import to tutaj odnotowano 5,2% wzrost w porównaniu do analogicznego okresu w 2018 roku. Niestety panująca poprawa na rynku nie odbija się na zainteresowaniu młodych osób uprawą gruntów rolnych. Ostatni raport IBRiS nie pozostawia złudzeń, aż 59% wszystkich badanych wskazało, iż nie zamierza zajmować się gospodarstwem rolnym w celach zarobkowych. Zapytani o to samo młodzi ludzie w grupie od 18 do 29 lat byli niemal jednogłośni, tutaj aż 77% ankietowanych nie planuje działalności rolniczej. W podobnym tonie wypowiadają się osoby znacznie starsze w przedziale wiekowym 50-59 oraz 30-39. Tutaj na niechęć do zarabiania pieniędzy z rolnictwa wskazało odpowiednio 74% oraz 68%. Lepszy wynik odnotowano jedynie w starszych grupach wiekowych, tutaj grupa podzieliła się na dwie frakcje po 50%. 

Z czego wynika brak zainteresowania pracą na roli według ankietowanych?

Wśród wymienianych powodów dla rezygnacji z prowadzenia gospodarstwa rolnego, ankietowani wskazali na niską opłacalność. Niespełna połowa badanych (41%) wskazała na brak opłacalności działalności. Kolejne 40% badanych nie zgodziło się z poprzednikami i uznało rolnictwo jako kierunek przyszłościowy. Jak wskazuje IBRiS taka sytuacja jest wynikiem nie tylko warunków finansowych, co przede wszystkim trudności, z którymi spotykają się rolnicy. Nie brakuje doniesień o suszy, występowaniu afrykańskiego pomoru świń, nieuczciwej konkurencji, a także konkurencji zagranicznych państw oferujących towary po niższej cenie. To sprawia, że wiele młodych osób nie planuje pozostania na wsi. Respondenci wskazali na możliwość zmiany obecnej sytuacji, równo 40% wskazuje rząd jako instytucję odpowiedzialną za wsparcie polskich rolników. Nieco mniej nadziei ankietowani dostrzegli w działaniach Unii Europejskiej, przemyśle przetwórczym, a także działaniu dużych sieci handlowych oferujących żywność.

Coraz większa świadomość młodych osób?

Raport omawia także kwestie migracji. Większość ankietowanych (74%) potwierdziła, iż zna przynajmniej jedną osobę z lokalnego terenu, która zdecydowała się na wyprowadzkę z kraju w celach zarobkowych. Aż 68% osób dostrzega zmniejszenie się ilości gospodarstw rolnych na zamieszkiwanym terenie. Dane te wskazują, iż młodzi ludzie coraz częściej nie widzą siebie w prowadzeniu gospodarstwa rolnego. Nie bez znaczenia są też kwestie chęci zmiany trybu życia napędzane przekazem medialnym.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.