Dzisiaj jest: 27.11.2020, imieniny: Franciszka, Kseni, Maksymiliana

Temperatura zboża w silosie, a zepsute ziarna.

Dodano: rok temu Czytane: 624

Silosy zbożowe umożliwiają skuteczne magazynowanie ziarna w gospodarstwie rolnym.

Temperatura zboża w silosie, a zepsute ziarna.
Silosy zbożowe umożliwiają skuteczne magazynowanie ziarna w gospodarstwie rolnym. Na terenach wiejskich wciąż przybywa podobnych rozwiązań, jednak początkujący rolnicy mogą nie zdawać sobie sprawy jak istotne jest zachowanie optymalnej temperatury wewnątrz zbiornika. Psujące się zboże to efekt niewystarczającej kontroli silosów pod kątem warunków panujących w silosie.

Monitoring zbiorników na ziarno

Magazynowanie ziaren w silosie i regularny podgląd warunków panujących wewnątrz przyczynia się do uzyskanie materiału o wysokiej jakości. Każdy rolnik chce uzyskać wysoką cenę, a to jest uzależnione od stanu gromadzonych zbóż. Przechowywanie materiału może być proste, aby tak było konieczne jest okresowe sprawdzanie wilgotności oraz temperatury. Zwykle silosy są wyposażone w specjalne mierniki ukazujące podstawowe parametry związane z warunkami w zbiorniku. Najważniejsze parametry decydujące o tym, że nasz materiał nie ulegnie degradacji i zepsuciu to właśnie wilgotność i temperatura. Czynniki te mają kluczową rolę w bezpiecznym magazynowaniu ziarna. Spójrzmy na prosty przykład. Jeden z rolników posiada silos zbożowy, w którym panują następujące warunki: temperatura 14 stopni, wilgotność 16%. Drugi zaś zachował w zbiorniku temperaturę 5 stopni i wilgotność 13%. W pierwszym silosie doszło do obniżenia wytrzymałości ziaren ze względu na panującą temperaturę. Rolnik po niespełna 4 miesiącach został zmuszony do sprzedaży zbóż, przekroczenie tej wartości może oznaczać powolną degradację materiału. W skrajnych sytuacjach brak regularnego monitorowania będzie prowadzić do zepsucia się ziaren. Drugi rolnik ze spokojem kontrolował warunki, które były optymalne do magazynowania zbóż. W jego przypadku udało się zachować ziarna w doskonałej kondycji przez ponad 2 lata. Z czego wynika potrzeba ciągłej kontroli? Otóż parametry takie jak zbyt duża wilgotność oraz temperatura przyczyniają się do rozwoju mikroorganizmów oraz szkodników. Są one odpowiedzialne za spadek parametrów w ziarnach oraz ich psucie.

Wymiana powietrza w silosach

Za utrzymanie optymalnych warunków wewnątrz zbiornika odpowiedzialny jest system aktywnej wentylacji. Użycie systemu powinno nastąpić w okresie maksymalnie 3 tygodni od zbioru ziaren. Pamiętajmy także, że suszenie ziarna powinno odbywać się przy określonych warunkach na zewnątrz. Jeżeli powietrze jest bardzo wilgotne to wentylacja przyniesie odwrotny skutek od zamierzonego. Dlatego tak ważną rolę odgrywają mierniki sprawdzająca wilgotność ziarna. Próbki zbóż należy regularnie badać również pod kątem występowania mikroorganizmów. Co ile należy wykonać podobną próbę? Badanie należy przeprowadzić przynajmniej raz w miesiącu. Materiał pobieramy w miarę możliwości z kilku warstw materiału. Wówczas otrzymamy miarodajny wynik, który potwierdzi realną jakość składowanego ziarna. Zobacz również: przygotowanie kiszonki z wysłodków buraczanych.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.