Dzisiaj jest: 24.10.2020, imieniny: Arety, Marty, Marcina

Odśnieżanie ciągnikiem, czyli wybieramy pług śnieżny przed sezonem zimowym.

Dodano: rok temu Czytane: 311

Pierwsze opady śniegu nawiedzają polskie wsie, jest to dobry moment na zakup pługa śnieżnego. Zanim prawdziwa zima nadejdzie dobrze jest przygotować gospodarstwo do sezonu.

Odśnieżanie ciągnikiem, czyli wybieramy pług śnieżny przed sezonem zimowym.
Pierwsze opady śniegu nawiedzają polskie wsie, jest to dobry moment na zakup pługa śnieżnego. Zanim prawdziwa zima nadejdzie dobrze jest przygotować gospodarstwo do sezonu. Trudno powiedzieć z jaką zimą będziemy zmagać się w tym roku, jednak zakup pługa śnieżnego może ułatwić codzienne usuwanie nadmiaru śniegu z dróg dojazdowych do domu i gospodarstwa. Jeżeli w tym roku zakup nie będzie konieczny to w przyszłości taka maszyna może się jednak w gospodarstwie rolnym przydać.

Rodzaje pługów oraz sposób montażu

Czy drogowcy zdąrzą? To pytanie zadawane każdego roku przez rolników, którzy muszą często we własnym zakresie dbać o odśnieżanie dróg dojazdowych. Często w takiej sytuacji są oni zmuszeni do zakupu pługa, a sam koszt może się częściowo zwrócić przy zaoferowaniu odśnieżania własnym pojazdem okolicznych terenów. Zasadniczo pługi dzieli się na trzy klasy: lekka, średnia oraz ciężka. W praktyce podział ten dotyczy rozróżnienia opartego na mocy oraz masie maszyn, do których pług będzie przymocowany. W zależności od klasy stosowane są różnego typu mocowania dostosowane do powyższych wymagań. Sam montaż możemy wykonać na ładowaczu czołowym lub trzypunktowym układzie zawieszenia. Montaż przedni TUZ jest zalecany przez specjalistów ze względu na wygodę użytkowania, a dokładniej pełną kontrolę korzystania z pługa. Dzięki dociążeniu osi na przodzie ciągnika możliwe jest swobodne poruszanie się wraz z zamontowanym pługiem. Instalacja pługa na ładowaczu czołowym pozwala na wygodne, wyższe podniesienie urządzenia, co przekłada się na wyższe stertowanie masy śnieżnej. Niemniej sposób ten nie jest tak stabilny jak ma to miejsce u poprzednika. Konstrukcja jest także dużo bardziej narażona na przeciążenia. Niemniej to zastosowanie zalecane jest do niewielkich prac przy odśnieżaniu, a bardziej wymagające zadania warto powierzyć pługom na trójpunktowym układzie zawieszenia.

Warunki pracy, a użycie dodatkowych akcesoriów

Pług może być wyposażony w różnego typu akcesoria wspierające codzienną pracę. W przypadku dróg zaśnieżonych najlepszym wyborem jest pług wyposażony w lemiesz gumowy. Natomiast lemiesz stalowy zaleca się dla dróg objętych znaczną warstwą lodu. Podobnie ma się kwestia użycia kół podporowych w pługach śnieżnych. Tutaj tereny pokryte kostką brukową wymagają zastosowania kół podporowych, gdyż tradycyjne ślizgi mogłyby rysować powierzchnię. Wiele dostępnych na rynku modeli posiada dodatkowe wyposażenie w postaci systemów zabezpieczających określone części przed awarią. Ostatni podział wyróżnia pługi jednolemieszowe oraz dwulemieszowe. Pierwsza konstrukcja jest dość masywna i nieskomplikowana w budowie, natomiast druga jest rozwiązaniem skutecznym, ale i droższym.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.