Dzisiaj jest: 14.5.2021, imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja

Rolniczy przegląd 2020 roku: ceny tuczników, nowy rynek zbytu produktów mleczarskich.

Dodano: rok temu Czytane: 315

Rozpoczynający się rok to dobra okazja do podsumowania nowości na rynkach rolniczych w kraju. W ostatnich dniach na giełdach żywca wieprzowego odnotowano spadki cen tuczników średnio o 10 do 15 groszy

Rolniczy przegląd 2020 roku: ceny tuczników, nowy rynek zbytu produktów mleczarskich.
Rozpoczynający się rok to dobra okazja do podsumowania nowości na rynkach rolniczych w kraju. W ostatnich dniach na giełdach żywca wieprzowego odnotowano spadki cen tuczników średnio o 10 do 15 groszy. Porównując obecne ceny z końcem ubiegłego roku nie widać znaczących różnic jeżeli chodzi o ceny świń w wadze żywej. Spadki cen objęły głównie tuczniki oferowane w wadze bitej ciepłej.

Ceny żywca w okresie przedświątecznym w wadze bitej ciepłej oscylowały w granicach 7 złotych i 63 groszy za kilogram mięsa netto. Obecnie jest to od 7,30 zł do 7,90 zł netto za kilogram. Najniższe spadki objęły świnie oferowane w wadze żywej, tutaj za kilogram mięsa można obecnie otrzymać 5,89 zł netto/kg, co jest bardzo niewielką zniżką w wysokości zaledwie 4 groszy na kilogramie. W zależności od miejsca ceny wahają się od 5,80 zł/kg do 6,20 zł/kg. Niewielkie spadki kwotowe na rynku trzody chlewnej to odpowiedź na przedświąteczne zamieszanie na rynku niemieckim. Tamtejsze ceny osiągnęły spadkowy rekord z 2,03 euro do sumy zaledwie 1,95 euro za kilogram (tuczniki w wadze bitej ciepłej). Nie znamy jeszcze najnowszego notowania giełdy, która być może wskaże nam dalszy kierunek i utrzymanie stanu spadkowego lub wzrostowego cen.

Kostaryka – rynek zbytu dla kolejnych polskich produktów mleczarskich

Resort rolnictwa wraz z początkiem 2020 roku podjął współpracę eksportową z Kostaryką. Oznacza to, że od teraz produkty mleczarskie produkowane w Polsce będą trafiały również na tamtejszy rynek. Wszystko to za sprawą renegocjacji wzoru świadectwa zdrowia, który to poszerza listę produktów trafiających na eksport. Wśród produktów znajdujących się obecnie na liście zgodnie z zatwierdzeniem eksportu do Kostaryki znajdziemy towary takie jak: sery, masło, mleko zagęszczone, skondensowane, słodka śmietana, mleko UHT oraz kajmak. Dotychczas wśród towarów objętych możliwością wymiany handlowej znalazły się m.in. mleko pełne w proszku, mleko w proszku, mleko odtłuszczone w proszku, śmietanka w proszku, serwatka w proszku, koncentrat serwatki, serwatka w proszku demineralizowana, produkty mleczne z dodatkami tłuszczy roślinnych, a także koncentrat białka mleka. Podmioty zainteresowane oferowaniem swoich produktów na kostarykański rynek muszą skontaktować się z lokalnym powiatowym lekarzem weterynarii celem rozpoczęcia procedury i otrzymania stosowanych uprawnień.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.