Dzisiaj jest: 24.10.2020, imieniny: Arety, Marty, Marcina

Wsparcie dla rolników w ramach PROW. Poznaj formy pomocy i złóż wniosek!

Dodano: rok temu Czytane: 645

Wraz z początkiem roku ruszyły nabory w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Tegoroczne formy wsparcia przeznaczono dla hodowców zwierząt oraz na zabezpieczenie wód przed azotanami.

Wsparcie dla rolników w ramach PROW. Poznaj formy pomocy i złóż wniosek!
Wraz z początkiem roku ruszyły nabory w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Tegoroczne formy wsparcia przeznaczono dla hodowców zwierząt oraz na zabezpieczenie wód przed azotanami. W pierwszym przypadku rolnik może liczyć na 100 000 zł! W tym artykule przyjrzymy się wymaganiom związanym z uzyskaniem pomocy finansowej w gospodarstwie rolnym.

Jeśli chodzi o ochronę zbiorników wodnych to wnioski przyjmowane bedą do 28 stycznia tego roku. Wsparcie finansowe nie obejmie właścicieli ferm drobiarskich posiadających powyżej 40 000 stanowisk. Podobnie ma się sprawa hodowców trzody chlewnej, gdzie liczba stanowisk dla świń o wadze 30 kg przekracza 2000. Pomoc nie przysługuje również w przypadku chowu powyżej 750 sztuk macior. Reszta rolników może otrzymać kwotę 100 000 zł, a refundacja może objąć 50% kosztów kwalifikowanych. O dziesięć procent więcej otrzymają młodzi rolnicy, którzy mogą liczyć na pokrycie 60% kwoty inwestycji. W ramach wsparcia udzielanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich możliwe są następujące inwestycje:

1. Budowa lub zakup zbiorników do magazynowania naturalnych nawozów płynnych
2. Budowa lub zakup zbiorników do przechowywania stałych nawozów naturalnych
3. Budowa lub zakup zbiorników do magazynowania kiszonek
4. Zakup urządzeń oraz maszyn służących do aplikacji naturalnych nawozów płynnych

Skala punktowa - dobrostan zwierząt

O kolejności przekazywania dotacji decyduje suma zdobytych punktów. Ilość przyznawanych punktów zależy od wielu czynników, w tym chociażby liczby zwierząt znajdujących się w gospodarstwie rolnym. Istotną formą wsparcia odnoszącą się do dobrostanu zwierząt jest możliwość uzyskania dotacji, którą można przeznaczyć na pokrycie kosztów związanych z realizacją zadań związanych z poprawą warunków hodowli. W tym celu określono dwa pakiety z podziałem na dobrostan świń oraz dobrostan krów. W takiej sytuacji możemy liczyć na różną wysokość wsparcia w zależności od zrealizowanych zadań. Przykład: zwiększenie powierzchni dla jednej lochy o minimum 20% w porównaniu do minimalnej, standardowej powierzchni chowu. W przypadku stworzenia dostępu do wybiegu możemy liczyć na 612 zł za sztukę rocznie dla loch oraz 33 zł za sztukę rocznie za tuczniki. Jeśli zaś chodzi o hodowlę krów to wsparcie obejmie chociażby wdrożenie przynajmniej 120-dniowego wypasu w okresie wegetacyjnym (185 zł za sztukę rocznie). Za zwiększoną powierzchnię budynków dla krów mlecznych o 20% w stosunku do standardowej powierzchni, rolnik może otrzymać 595 zł rocznie za jedną sztukę. Z kolei dla krów matek jest to kwota 329 zł rocznie za sztukę.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.