Dzisiaj jest: 27.11.2021, imieniny: Franciszka, Kseni, Maksymiliana

Ubój z konieczności. Gdzie się zgłosić i co mówią przepisy?

Dodano: 2 lata temu Czytane: 1505

Poważne urazy u zwierząt gospodarskich mogą wymagać dokonania szybkiego uboju. W takiej sytuacji warto poznać możliwości wykonania takiego zabiegu zgodnie z literą prawa.

Ubój z konieczności. Gdzie się zgłosić i co mówią przepisy?
Poważne urazy u zwierząt gospodarskich mogą wymagać dokonania szybkiego uboju. W takiej sytuacji warto poznać możliwości wykonania takiego zabiegu zgodnie z literą prawa. W tym artykule przyjrzymy się sytuacjom, które wymagają interwencji ze strony rolnika oraz przepisom dotyczącym uboju z konieczności.

Ubój zwierząt gospodarskich

Przedterminowy ubój jest konieczny w sytuacji doznania przez zwierzę poważnej kontuzji. Zwierzęta takie jak krowy, świnie, konie, kozy, czy owce mogą doznać poważnego złamania w trakcie transportu, a niekiedy też już na etapie chowu. Urazy w postaci złamań kończyn, uszkodzenia kręgosłupa oraz schorzenia uniemożliwiające swobodne poruszanie się wymagają od rolnika podjęcia szybkiej interwencji. W takiej sytuacji transport zwierząt do rzeźni jest wykluczony zważywszy na dobrostan zwierząt. Zbędny ból i cierpienie należy wykluczyć poprzez uśmiercenie zwierzęcia na miejscu w gospodarstwie.

Zasady postępowania przy uboju z konieczności

Sposób postępowania w przypadku uboju z konieczności znajdziemy w Biuletynie Informacji Publicznej. W przypadku posiadania zwierzęcia z poważnym urazem, taki fakt zgłaszamy miejscowemu lekarzowi weterynarii. Po przybyciu na miejsce decyduje on o podjęciu określonej procedury. Jeżeli lekarz oceni, że nie ma możliwości skutecznego leczenia zwierzęcia, weterynarz może wykonać jeden z dwóch kroków: podejmie decyzję o uśmierceniu lub uboju z konieczności. W przypadku uśmiercenia mówimy o podaniu środka usypiającego na miejscu przez lekarza weterynarii. W takiej sytuacji rolnik musi liczyć się dodatkowym kosztem, ponieważ tuszę trzeba będzie zutylizować. Koszty te pokrywa jednak Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Istnieje również możliwość przeznaczenia tuszy do skarmienia zwierząt futerkowych, ale taką decyzję musi podjąć lekarz weterynarii.

Odbiór tuszy w przypadku uboju z konieczności

Zwierzę, które zostało zadeklarowane do uboju z konieczności możemy przekazać do rzeźni. Musimy jednak wcześniej porozumieć się, czy istnieje możliwość przekazania tuszy wraz z narządami wewnętrznymi zwierzęcia po procesie uboju tego typu. Wartość rzeźna zwierzęcia jest ustalana na miejscu w rzeźni, gdzie urzędowy lekarz weterynarii decyduje o przydatności poubojowej. Jeżeli więc rzeźnia przyjęła możliwość dostarczenia uśmierconego zwierzęcia, należy przed wyjazdem uzgodnić wizytę powiatowego lekarza weterynarii. Wykona on przedubojowe badanie i uzyskamy świadectwo zdrowia zwierzęcia.  Sam ubój z konieczności jest znacznie bardziej złożony niż ma to miejsce w przypadku uśmiercenia z użyciem środka usypiającego. W takiej sytuacji musimy odszukać osobę z kwalifikacjami do uboju. Wówczas pracownik na miejscu dokona ogłuszenia i przeprowadzi proces uboju i wykrwawienia ze szczególnym uwzględnieniem dobrostanu zwierzęcia. Na miejscu możliwe jest także usunięcie wnętrzności (jelita, żołądek), jednak pod kontrole lekarza weterynarii. Wówczas oznaczy on poszczególne części tuszy tak, aby mogły zostać przewiezione i przyjęte w rzeźni. Przepisy polskiego prawa nakazują niezwłoczny przewóz zwierzęcia z uboju oraz zapewnienie odpowiednich warunków chłodniczych do przewiezienia tuszy.

Niezbędna dokumentacja dostarczona wraz ze zwierzęciem:

1. Oświadczenie rolnika potwierdzające tożsamość zwierzęcia wraz z uwzględnieniem dat stosowania środków leczniczych oraz potwierdzenie przeprowadzenia badania przed ubojem.
2. Świadectwo z urzędu określające stan zdrowia zwierzęcia poddanego ubojowi z konieczności.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.