Dzisiaj jest: 29.9.2020, imieniny: Michaliny, Michała, Rafała

Septorioza paskowana liści na plantacjach pszenicy.

Dodano: 8 miesięcy temu Czytane: 178

Wraz z początkiem roku warto dokonać przeglądu pola pod kątem występujących schorzeń. Wystarczy przyjrzeć się liściom pszenicy, aby zauważyć objawy septoriozy paskowanej.

Septorioza paskowana liści na plantacjach pszenicy.
Wraz z początkiem roku warto dokonać przeglądu pola pod kątem występujących schorzeń. Wystarczy przyjrzeć się liściom pszenicy, aby zauważyć objawy septoriozy paskowanej. Wczesna interwencja ze strony rolnika pozwoli na wyeliminowanie choroby zanim na dobre rozpanoszy się wśród roślin. Jak rozpoznać septoriozę paskowaną liści?

Charakterystyczne plamy

Pierwsze zmiany chorobowe zauważymy w postaci żółtozielonych lub brązowawych plam o kształcie przypominającym podłużną soczewkę. Postępująca choroba powoduje złączenie plam ze sobą i objęcie nimi coraz większego terenu. Powierzchnia roślin objęta schorzeniem może być narażona na występowanie rozsianego pyknidium (formą zarodnikowania konidialnego występującą u grzybów). Wczesne stadium chorobowe powinno być zauważalne na liściach roślin, jak również na łodygach oraz liścieniach. To właśnie występowanie na liścieniach naraża całą roślinę na znaczne problemy, gdyż zarażone młode liście zaczną obumierać; choroba uniemożliwia wówczas wzrost. Co istotne, nie każde zakażenie będziemy w stanie zaobserwować gołym okiem. Niekiedy zakażenie jest bezobjawowe i septorioza pomimo występowania nie ujawnia widocznych plan na liściach pszenicy. Może się więc okazać, że utajone zachorowanie już od wewnątrz atakuje roślinę, jednak nie jest zauważalne przez rolnika. Zgodnie z dotychczasową wiedzą, okres utajonego rozwoju choroby może trwać od 14 do 30 dni.

Niezbędna interwencja w celu eliminacji septoriozy paskowanej liści

W celu ograniczenia rozwoju choroby należy reagować przy pomocy dostępnych na rynku fungicydów. Ochronny oprysk stosujemy w terminie T-1, a sam zabieg należy rozpocząć niezwłocznie po rozpoczęciu wegetacji oraz przed etapem zakończenia krzewienia. Jeżeli trafimy w okienko pogodowe to taki zabieg powinien skutecznie zwalczyć chorobę w momencie rozpoczęcia wzrostu roślin. Przyjmuje się, iż środki ochrony roślin do walki z septoriozą paskowaną liści pszenicy wykorzystuje się od pierwszego do maksymalnie drugiego kolanka zbóż. Jak ocenić próg szkodliwości ekonomicznej? Przyjmuje się, że w fazie krzewienia roślin konieczne jest potwierdzenie zakażenia na 30% do 50% powierzchni uprawy. Szkodliwa ilość w takim wypadku to jedna lub więcej plan na liściu. W momencie wzrostu roślin (etap strzelania w źdźbło) szkodliwość zaczyna się już od 10% do 20%. Z kolei dla intensywnej uprawy roślin, próg szkodliwości ekonomicznej wynosi już zaledwie 10% powierzchni liścia. Czytaj także: szkodniki w uprawach rolnych.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.