Dzisiaj jest: 1.10.2020, imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza

Podatek rolny w 2020 roku – poznaliśmy stawki!

Dodano: 8 miesięcy temu Czytane: 198

Rolnicy zapłacą w tym roku większą stawkę podatku rolnego. Wszystko to za sprawą wzrostu wskaźnika przy użyciu którego wyliczana jest stawka - średniej ceny za 1 dt żyta.

Podatek rolny w 2020 roku – poznaliśmy stawki!
Rolnicy zapłacą w tym roku większą stawkę podatku rolnego. Wszystko to za sprawą wzrostu wskaźnika przy użyciu którego wyliczana jest stawka - średniej ceny za 1 dt żyta. Najprościej ujmując, stawka podatku zależy od średniej ceny skupu żyta, tak jak w przypadku podatku leśnego, gdzie wskaźnik ustala się na podstawie ceny sprzedaży drewna.

Najwyższy wzrost podatku od wielu lat

Średnia cena skupu żyta już w ubiegłym roku osiągnęła wzrost z 54,36 zł za 1 dt do 58,46 zł za 1 dt. Wskaźniki zaprezentował Główny Urząd Statystyczny w październiku 2019 roku. Dane te pozwalają wyliczyć wysokość podatku rolnego w kolejnym roku. Kwota ta została zatwierdzona na podstawie ustawy z dnia 15 listopada 1984 roku o podatku rolnym (Dz. U. 2019 r. poz. 1256 oraz 1309). Wysokość wyliczona została na podstawie średniej z 11 kwartałów za ubiegły rok. W przypadku 1 hektara przeliczeniowego gruntów przynależących do gospodarstwa rolnego, konieczne jest opłacenie podatku będącego równowartością 2,5 dt żyta. Oznacza to, że rolnik za każdy hektar gruntów będzie musiał zapłacić 146,15 zł podatku. W jeszcze trudniejszej sytuacji są właściciele pozostałych gruntów wykorzystywanych nierolniczo. Tutaj stawka podatku wyniesie 292,30 zł za 1 hektar, co daje pięciokrotność stawki za 1 dt żyta. Dla porównania w zeszłym roku kwota ta wynosiła zaledwie 135,9 zł za 1 hektar.

Opłata dla średniej wielkości gospodarstwa rolnego

Przeciętnej wielkości gospodarstwo zgodnie ze statystykami GUS ma powierzchnię 10,95 ha. Podatek rolny w takiej sytuacji wyniesie więc 1600,34 zł. Im większe gospodarstwo, tym stawka może okazać się jeszcze bardziej odczuwalna. Właściciel pięćdziesięciohektarowego gospodarstwa będzie musiał wpłacić do gminnej kasy kwotę ponad 7000 zł. Ostatni wzrost stawki podatku rolnego miał miejsce w 2015 roku (153,43 zł za 1 ha). Stawki podatku zależą jednak od samych gmin, które mogą decydować o wysokości opłaty przy użyciu lokalnych uchwał. Stawka wyliczona przez GUS nie musi więc obowiązywać w całej Polsce. Rozwiązaniem, które może ograniczyć wysokość podatku rolnego jest konsultacja gmin z izbami rolniczymi. W miejscach objętych klęskami żywiołowymi istnieje możliwość obniżenia wysokości podatku. Z takiej możliwości nie skorzystają jednak wszystkie gminy, ponieważ trudno mówić o masowej rezygnacji urzędników z dodatkowych pieniędzy zasilających budżet.

Terminy opłat oraz zwolenienie z podatku

W przypadku podatku nieprzekraczającego kwoty 100 zł, sumę trzeba opłacić w wyznaczonym terminie (15.03.2020). W przypadku rolników posiadających większy teren, a tym samym kwota podatku przekracza powyższą wartość, podatek można opłacić w kolejnych czterech ratach – do 15 marca, 15 maja, 15 września, 15 listopada. Z możliwości zwolnienia z podatku rolnego mogą starać się właściciele gruntów niskich klas (V, VI oraz VIz), jak również posiadacze gruntów zakrzewionych i zadrzewionych. Ulgi podatkowe mogą objąć także rolników, którzy poczynili szereg inwestycji np. budowa deszczowni, rozbudowa gospodarstwa, czy montaż fotowoltaiki.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.