Dzisiaj jest: 1.10.2020, imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza

Ptasia grypa w Polsce – kolejne przypadki H5N8 w Wielkopolsce!

Dodano: 8 miesięcy temu Czytane: 184

Ptasia grypa zbiera swoje żniwo w województwie wielkopolskim. Zachorowanie potwierdzono w stadzie blisko 40 000 indyków w miejscowości Zapust w gminie Ostroróg.

Ptasia grypa w Polsce – kolejne przypadki H5N8 w Wielkopolsce!
Ptasia grypa zbiera swoje żniwo w województwie wielkopolskim. Zachorowanie potwierdzono w stadzie blisko 40 000 indyków w miejscowości Zapust w gminie Ostroróg. Znamy już wyniki badań Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, który potwierdził obecność choroby. Wraz z nasilonym występowaniem zachorowań w Wielkopolsce, komunikat w sprawie wydał wojewoda Łukasz Mikołajczyk.

Wspomniał on o konieczności prowadzenia działań bioasekuracyjnych oraz zachowaniu podstawowych zasad higieny w gospodarstwach. Tylko takie zachowanie umożliwi zmniejszenie ryzyka przenoszenia wirusa, a tym samym ograniczy zachorowalność w regionie. O ile sam rolnik nie może zarazić się wirusem, tak może go przenosić na odzieży. W celu ochrony gospodarstwa przed zachorowaniem dobrze jest także unikać kontaktu z dzikim ptactwem, istotne jest także korzystanie z jednorazowych rękawiczek i regularne mycie dłoni po kontakcie z własną hodowlą. Wojewoda zaleca także przechowywanie żywności takie jak mięso drobiowe, czy jaja w zamkniętych, szczelnych opakowaniach.

Kolejne ognisko ptasiej grypy w Wielkopolsce

Gospodarstwo w Radłowie to kolejny punkt na mapie zachorowań w Polsce. Jest to już piąty przypadek zachorowania ptactwa w Wielkopolsce. Jak przypominają służby zajmujące się zwalczaniem ptasiej grypy i ochroną gospodarstw, pierwszy przypadek zachorowania miał miejsce pod koniec ubiegłego roku (31.12.2019 r.). Wówczas wirus zaatakował hodowlę w Topoli Osiedlu w powiecie ostrowskim. Chorobą objęte zostało całe stado składające się z 65 000 kur niosek. Na kolejny przypadek H5N8 w Wielkopolsce nie trzeba było długo czekać, wirus zaatakował 13 stycznia tego roku w miejscowości Zalesie, gdzie uśmiercono 6 000 gęsi. Trzeci przypadek wykryto dwa dni później w gospodarstwie położonym w miejscowości Słaborowice w powiecie ostrowskim. Wybito tam łącznie 21 000 sztuk kaczek. Czwarty i piąty przypadek odkryto w Ostrowie Wielkopolskim oraz Radłowie. Wybito tam odpowiednio 9000 kaczek oraz 140 kur. 

Jak uniknąć wirusa ptasiej grypy w hodowli?

Ptasia grypa jest chorobą wirusową, która stanowi zagrożenie głównie dla ptactwa. Zarażeniem mogą być objęte zarówno ptaki hodowlane, jak i te dziko żyjące. To stwarza poważny problem, gdyż obecności dzikiego ptactwa w pobliżu gospodarstwa nie da się wykluczyć. Lekarze weterynarii zajmujący się zwalczaniem choroby zalecają dokładne zabezpieczenie dawek paszowych, karmienie zwierząt wyłącznie w budynku oraz regularne czyszczenie odzieży i obuwia, które wykorzystujemy podczas kontaktu z ptactwem. Sam wirus jest wrażliwy zarówno na wysoką temperaturę, jak i środki czystości. Dlatego też higiena jest podstawowym elementem, który pomaga w zwalczaniu choroby. Zobacz także: higieniczne ocieplanie budynków inwentarskich pianką PUR.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.