Dzisiaj jest: 27.11.2021, imieniny: Franciszka, Kseni, Maksymiliana

Śmieciowy zawrót głowy: kary dla rolników niewpisanych do rejestru BDO.

Dodano: 2 lata temu Czytane: 790

W każdym dużym gospodarstwie rolnym istnieje obowiązek wpisania do Bazy Danych Odpadowych.

Śmieciowy zawrót głowy: kary dla rolników niewpisanych do rejestru BDO.
W każdym dużym gospodarstwie rolnym istnieje obowiązek wpisania do Bazy Danych Odpadowych. W rolnictwie jak w każdym innym przemyśle generowane są odpady. Aktualny wymóg nakazuje wpisanie się do rejestru BDO rolnikom posiadającym gospodarstwo rolne o wielkości powyżej 75 hektarów . Za brak wpisu przewidziano dotkliwe kary, przyjrzeliśmy się co grozi osobom, które z jakichś powodów nie dokonały obowiązkowej rejestracji w wyznaczonym terminie.

Prawo równe dla wszystkich

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, obowiązek uzyskania wpisu do rejestru bazy danych odpadowych spoczywa przede wszystkim na podmiotach prowadzących działalność gospodarczą. W takim rozumieniu należy stwierdzić, że obowiązkiem obarczeni są przedsiębiorcy. Sprawę wyjaśnia także Ministerstwo Środowiska, zgodnie z interpretacją urzędników takim obowiązkiem obarczeni są również rolnicy posiadających gospodarstwo o wielkości powyżej 75 hektarów. Rolnicy są zgodnie z literą prawa objęci obowiązkiem wpisania do rejestru BDO. Rolnicy, którzy uchylali się od rejestracji w bazie muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami finansowymi, a nawet karą aresztu. Wynika to z faktu, iż rolnik posiadający gospodarstwo rolne (+75 ha) jest postrzegany zgodnie z zapisami prawa jako osoba prowadząca działalność gospodarczą. Z interpretacją Ministerstwa Środowiska zgadza się również Ministerstwo Klimatu.

Zakończony termin naboru oraz przewidywane kary

Ministerstwo Klimatu w jasny sposób wskazuje na obowiązek rejestracji: „Na wszystkich gospodarstwach rolnych powyżej 75 ha spoczywa obowiązek uzyskania wpisu do Rejestru-BDO, prowadzenia ewidencji odpadów oraz składania corocznego sprawozdania”. Rejestr BDO funkcjonuje już od 24 stycznia 2018 roku, a obowiązkiem rejestracji w wykazie upłynął 24 lipca 2018 roku. Jeżeli chodzi o przewidziane sankcje to zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2012 roku, brak wpisu w rejestrze BDO i prowadzenie działalności gospodarczej może zakończyć się nałożeniem na rolnika kary pieniężnej w wysokości od 5 000 do 1 000 000 zł. W przypadku braku złożenia wniosku do rejestru, zmiany wpisu/wykreślenia lub złożeniu dokumentu niezgodnego z faktycznym stanem, rolnik może otrzymać karę grzywny lub aresztu. Ponadto rolnicy wpisani do rejestru są zobowiązani do prowadzenia ewidencji w zakresie gospodarki odpadami w ramach systemu BDO. Czytaj więcej: Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.