Dzisiaj jest: 26.9.2020, imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji

Jak otworzyć małą rzeźnię rolniczą? Poznaj wymagania!

Dodano: 8 miesięcy temu Czytane: 272

Pomysł budowy rzeźni rolniczej w gospodarstwie przyprawia rolników o zawrót głowy ze względu na szereg wymagań w tym zakresie.

Jak otworzyć małą rzeźnię rolniczą? Poznaj wymagania!
Pomysł budowy rzeźni rolniczej w gospodarstwie przyprawia rolników o zawrót głowy ze względu na szereg wymagań w tym zakresie. W ostatnich tygodniach poznaliśmy szczegóły dotyczące rozporządzenia resortu rolnictwa, co miejmy nadzieję pozwoli rozwiać szereg wątpliwości. W tym artykule omówimy podstawowe wymogi dotyczące prowadzenia działalności tego typu na terenie gospodarstwa rolnego.

Wymagania w zakresie prowadzenia działalności rzeźnej

Największym utrudnieniem dla rolników jest wciąż wymóg dotyczący uboju zwierząt. Każda osoba, która chciałyby przy gospodarstwie rolnym prowadzić rzeźnię, musi posiadać właściwe kwalifikacje, a także uczestniczyć w zajęciach praktycznych. W tym celu można skorzystać z darmowych szkoleń teoretycznych, będą one organizowane przez powiatowego lekarza weterynarii. Następnie trzeba wziąć udział w trzymiesięcznych szkoleniu praktycznym pod opieką pracownika posiadającego przynajmniej trzyletni staż pracy na stanowisku ubojowego. Wyjątkiem, kiedy praktyka nie jest wymagana jest ubój drobiu oraz zajęczaków, które będą oferowane w ramach sprzedaży bezpośredniej. Zwolnienie z zajęć praktycznych obejmuje również rolników, którzy zdecydowali się na ubój na własne potrzeby. Rolnicy, którzy chcieliby obejść wymóg praktycznego szkolenia z różnych względów, mogą w ramach rzeźni rolniczej zatrudnić osobę z zewnątrz. Pracownik ten musi posiadać niezbędne kwalifikacje w zakresie uboju.

Zakładanie rzeźni rolniczej – niezbędne dokumenty

Zanim rozpoczniemy działalność ubojową, konieczne jest dostarczenie szeregu dokumentów. Działalność musi więc zatwierdzić miejscowy lekarz weterynarii. Wymogiem koniecznym dla nowych budynków będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. W przypadku obiektów przystosowanych do uboju, rolnik musi sporządzić projekt technologiczny, który dołączamy do wniosku o zatwierdzenie projektu technologicznego. Dokumenty te trafiają do powiatowego lekarza weterynarii. Projekt technologiczny to dość złożone zadanie, w części opisowej musimy wskazać podstawowe właściwości rzeźni rolniczej tj. wielkość produkcji, jej zakres, tygodniową maksymalną zdolność produkcyjną, rodzaj wyrobów pochodzenia zwierzęcego produkowanych w w rzeźni, lokalizację zakładu, metodę dostawy wody, a także przechowywania śmieci. Część graficzna z kolei zawiera dane takie jak układ pomieszczeń, zagospodarowanie terenu, czy miejsca poboru wody. Od momentu złożenia projektu technologicznego, powiatowy lekarz weterynarii potrzebuje 30 dni na jego zatwierdzenie.

Kolejnym krokiem po uzyskaniu zgody jest złożenie wniosku o zatwierdzenie zakładu, taki dokument składamy w okresie minimum 30 dni od daty planowego rozpoczęcia produkcji w rzeźni rolniczej. Wniosek podlega ocenie i w terminie 7 dni od otrzymania pisma możliwe jest poprawienie błędów wskazanych w dokumencie. W przypadku braku poprawy elementów wskazanych w dokumencie, musimy liczyć się z zablokowaniem inwestycji.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.