Dzisiaj jest: 14.5.2021, imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja

Budowa biogazowni w gospodarstwie rolnym i wybór substratu do produkcji biogazu.

Dodano: rok temu Czytane: 527

Budowa biogazowni przy gospodarstwie rolnym niesie za sobą szereg zalet. Zachowanie odpowiednich parametrów w obiekcie pozwala na produkcję znacznych ilości czystego biogazu.

Budowa biogazowni w gospodarstwie rolnym i wybór substratu do produkcji biogazu.
Budowa biogazowni przy gospodarstwie rolnym niesie za sobą szereg zalet. Zachowanie odpowiednich parametrów w obiekcie pozwala na produkcję znacznych ilości czystego biogazu, który może posłużyć do zasilenia części wspólnych w poszczególnych budynkach. Właściwy dobór substratów, czyli bazy do produkcji biogazu ma kluczowe znaczenie jeżeli chodzi o wydajność instalacji. Firmy budowlane specjalizujące się inwestycjach tego typu zalecają dokładne rozeznanie się w zakresie dostępnych technologii produkcji, jak i kosztów związanych z magazynowaniem materiału do użytku w biogazowniach.

Koszty utrzymania biogazowni, a opłacalność inwestycji

Budowa obiektu produkującego biogaz to niełatwe zadanie. Jako inwestorzy musimy uwzględnić ilość i jakość substratów służących do produkcji biogazu. Firmy specjalizujące się w budowie biogazowni rolniczych wskazują, iż koszt zakupu oraz przechowywania materiału rolnego na biogaz może stanowić niemal połowę kosztów ponoszonych na utrzymanie obiektu. Dlatego już na etapie projektowania trzeba uwzględnić materiał, z którego będziemy korzystać z procesie produkcji. W innym wypadku może się okazać, że inwestycja będzie opłacalna jedynie w teorii. Skuteczna produkcja czystego biogazu jest niemożliwa bez użycia materiałów wysokiej jakości, a przede wszystkim bez uwzględnienia ich dostępności. 

Polskie biogazownie uzależnione od posiadanych w gospodarstwie odpadów

Specjaliści montujący biogazownie na potrzeby gospodarstw rolnych wskazują, że najlepszym rozwiązaniem jest zawsze wybór ogólnodostępnego „paliwa” dla naszej instalacji. Chodzi o to, aby spożytkować już istniejący na miejscu materiał produkowany przez rolnika i to bez potrzeby dowożenia dodatkowych środków. Zanim więc rolnik przystąpi do zlecenia inwestycji w gospodarstwie, sprawę dobrze jest skonsultować z firmą budowlaną świadczącą usługi montażu biogazowni. Pozwoli to dobrać instalację w zależności od posiadanych przez rolnika substratów, co ograniczy koszty późniejszego utrzymania, jak również uwzględni potrzebną moc. Wielu specjalistów wskazuje, że w warunkach polskich gospodarstw rolnym najlepszym wyborem jest stosowanie kilku substratów w połączeniu z gnojowicą. Taki zabieg będzie jednak dopiero wtedy optymalny, gdy uwzględnimy dodatki w procesie technologicznym tak, aby mieszanka zawierała niezbędne mikro i makroelementy.

Biogaz bezpośrednio z substratów generowanych w rolnictwie

Produkcja biogazu jest możliwa z użyciem odpadów powstających w trakcie procesu wytwórczego. Z powodzeniem więc wykorzystamy odpady pogorzelniane, owocowe i warzywne, czy kiszonkę z kukurydzy. Uzupełnieniem dla substratów są zwykle gnojowica bydlęca oraz inne materiały powstające podczas prowadzenie przetwórstwa mlecznego. Gnojowica nigdy jednak nie powinna stanowić głównego paliwa, gdyż istotny jest tu uzysk energii. Gnojowica w porównaniu do produkcji energii z kiszonki kukurydzy jest nawet do 10 razy gorsza pod względem uzysku energetycznego. Oczywiście jest możliwe działanie biogazowni wyłącznie w oparciu o gnojowicę, lecz tutaj znacznie będzie miała skala budynku. Biogazownia o dużych wymiarach to często koszt, na który mogą sobie pozwolić wyłącznie gospodarstwa wielkopowierzchniowe o dużych zdolnościach przetwórczo-produkcyjnych. Rozwiązaniem optymalnym dla mniejszych gospodarstw jest połączenie substratów w postaci gnojowicy, obornika oraz dodatku kiszonek kukurydzianych. Zobacz także: Ulga termomodernizacyjna na fotowoltaikę.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.