Dzisiaj jest: 26.9.2021, imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji

Dzierżawa gruntu pod fotowoltaikę. Ile może na tym zarobić rolnik?

Dodano: 2 lata temu Czytane: 7054

Fotowoltaika to rozwiązanie, które pozwala ograniczyć koszty utrzymania budynku. W ostatnich latach popularność zdobywają także instalacje PV na gruntach rolnych.

Dzierżawa gruntu pod fotowoltaikę. Ile może na tym zarobić rolnik?
Fotowoltaika to rozwiązanie, które pozwala ograniczyć koszty utrzymania budynku. W ostatnich latach popularność zdobywają także instalacje PV na gruntach rolnych. Wielu rolników decyduje się dzierżawę gruntu pod fotowoltaikę, co pozwala zoptymalizować zyski w gospodarstwie. Słabej jakości grunty, brak oczekiwanej jakości plonów oraz dochodu sprawia, że część osób decyduje się na udostępnienie gruntu firmom zajmującym się produkcją energii elektrycznej ze słońca.

Jakie warunki musi spełniać działka?

Rosnąca popularność instalacji fotowoltaicznych sprawia, że coraz więcej rolników chętnie wynajmuje swoje grunty. Specjaliści wskazują jednak, że nie wszystkie działki spełniają wymagania firm i już na etapie konsultacji wybrana oferta może zostać odrzucona ze względu na warunki na polu. Rolnik rozważający możliwość dzierżawy gruntu pod instalacje fotowoltaiczną musi posiadać działkę o klasie gruntów IV, V, VI, a sam teren nie może być porośnięty drzewami oraz krzewami. Ponadto na działce nie mogą znajdować się zabudowania, które mogłyby generować zacienienia. Co ważne, farmy fotowoltaiczne mogą być budowane także na nieużytkach rolnych. Z możliwości dzierżawy gruntów rolnych wykluczone są działki położone w obszarach chronionych m.in. Natura 2000. Wykluczone są także miejsca narażone na miejscowe powodzie.

Wielkość działki pod elektrownię fotowoltaiczną

Specjaliści wskazują również na określoną wielkość działki, od której zależy jej potencjalne wykorzystanie jako teren pod instalację PV. Minimalna wielkość działki pod dzierżawę to 2 hektary, dodatkowym atutem jest lokalizacja. Jeżeli w bliskiej odległości znajduje się linia SN/GPZ to działka będzie szczególnie atrakcyjna dla inwestora. Wszystko to za sprawą znacznie niższych kosztów inwestycji, które zwiększają opłacalność farmy fotowoltaicznej. Im dalej od sieci przesyłowej, tym większe są koszty instalacji. Zmniejsza się więc opłacalność, a tym samym atrakcyjność działki.

Na jaki zysk z dzierżawy gruntu może liczyć rolnik?

Dochód rolnika z dzierżawy ziemi pod farmę fotowoltaiczną zależy w dużej mierze od wielkości działki. Teren w dobrej lokalizacji może pozwolić rolnikowi na zarobek rzędu 8 000-10 000 zł w ciągu roku, daje to więc niespełna 840 zł miesięcznie. Sama inwestycja wymaga jednak szeregu działań administracyjnych, a w szczególności opłat publiczno-prawnych, a także przygotowania działki pod elektrownię PV. Nie obędzie się także bez wizyt w lokalnej gminie. Większość działań wykona za nas inwestor, który dzierżawi teren pod fotowoltaikę. Rolnik wynajmujący swój grunt pod instalację solarną może liczyć więc na stały dochód. To bardzo wygodne rozwiązanie szczególnie dla posiadaczy znacznych ilości nieużytków rolnych. Fotowoltaika może przynieść szereg finansowych korzyści.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.