Dzisiaj jest: 27.11.2021, imieniny: Franciszka, Kseni, Maksymiliana

Rodzaje dżdżownic na polu, w ogrodzie oraz ich występowanie w gospodarstwie rolnym.

Dodano: 2 lata temu Czytane: 1074

„Jak dbasz, tak masz” - tak brzmi stare porzekadło, które jak się okazuje sprawdza się także w przypadku populacji dżdżownic.

Rodzaje dżdżownic na polu, w ogrodzie oraz ich występowanie w gospodarstwie rolnym.
„Jak dbasz, tak masz” - tak brzmi stare porzekadło, które jak się okazuje sprawdza się także w przypadku populacji dżdżownic. Posiadanie pożytecznych dżdżownic żyjących na terenach należących go gospodarstwa rolnego może przysłużyć się każdej uprawie. Te pożyteczne stworzenia żyjące w glebie są odpowiedzialne za użyźnianie pola, co ostatecznie odbija się na ilości plonów i ich jakości. W tym artykule przyjrzymy się rodzajom pierścienic występujących w glebie.

Wybór gleby oraz domowe sposoby na obliczenie populacji

Dżdżownice nie mają szczególnego upodobania przy wyborze gleby, w której występują. Pierścienice występują zarówno w glebach oranych, jak i tych, które nie zostały objęte takim zabiegiem. Rolnicy dbający o populację dżdżownic na polach uprawnych mogą liczyć na regularne użyźnianie ziemi, co przekłada się na jakość gleby, a tym samym przyszłe plony. Żyjące w głębi ziemi dżdżownice niełatwo jest policzyć, jednak możemy to zrobić przy użyciu domowych metod. W tym celu możemy skorzystać z proszku gorczycowego (musztardy w proszku), który w miesza się w następującej ilości: 20 gramów proszku na 2 litry wody. Kolejny krok to wyznaczenie terenu skąd będzie pobierana próbka. Przystępujemy do wyznaczenia poletka o wielkości 25 na 25 cm oraz oczyszczenia miejsca z leżących gałązek i liści. Następnie na wyznaczonym terenie rozlewamy  ½ roztworu na powierzchnię. Substancja podrażnia dżdżownice, które zaczną wychodzić na powierzchnię. Po kilku minutach rozpoczynamy liczenie dżdżownic, a następnie powtarzamy czynność. Ile wynosi przeciętna ilość pierścienic? Przyjmuje się, że średnio jest to około 19-20 sztuk na m2, w przypadku gleb bez obsługi pługiem może być to nawet ponad 50 sztuk na metr kwadratowy.

Rodzaje dżdżownic występujących w glebie

Musimy wiedzieć, że w glebie znajdować się mogą dżdżownice różnych gatunków. Wyróżniamy pierściennice epigeiczne, endogeiczne oraz aneciczne. Każda z nich niesie za sobą inne korzyści dla gleb, dlatego warto przyjrzeć się im bliżej. Dżdżownice epigeiczne to typ o niewielkich rozmiarach i czerwonawym wybarwieniu. Jest to gatunek, który doskonale sprawdza się jako organizm rozkładający materię organiczną. Najczęściej występującymi na użytkach rolnych są dżdżownice endogeiczne, które wspomagają rośliny w zakresie pobierania składników odżywczych z gleby. Ich kolorystykę najprościej jest określić jako bezbarwną z niewielką domieszką zieleni. Ostatnia grupa to dżdżownice aneciczne, wyróżnia je nieco inna budowa o charakterystycznym ciemnym wybarwieniu i kształcie przypominającym kredkę. Znajdziemy je przede wszystkim w glebach, gdzie znajdują się użytki zielone. Pierścienice te są odpowiedzialne za napowietrzenie gleby oraz infiltrację wody. To przyczynia się do osiągania korzystnych warunków do rozwoju systemu korzeniowego roślin. Podsumowując, im więcej dżdżownic w glebie, tym lepsze warunki do wzrostu roślin.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.