Dzisiaj jest: 1.10.2020, imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza

Uprawa konopi włóknistych w gospodarstwie. Jak uzyskać zezwolenie?

Dodano: 8 miesięcy temu Czytane: 365

Uprawa konopii włóknistych zdobywa w ostatnich latach uznanie wśród rolników.

Uprawa konopi włóknistych w gospodarstwie. Jak uzyskać zezwolenie?
Uprawa konopii włóknistych zdobywa w ostatnich latach uznanie wśród rolników. Rosnące zainteresowanie konsumentów produktami z dodatkiem CBD sprawia, że popyt na materiał do produkcji różnego rodzaju preparatów rośnie. Decydując się na uprawę musimy zdawać sobie sprawę, że konieczne będzie uzyskanie zezwolenia wydanego w drodze decyzji administracyjnej. W tym artykule przyjrzymy się drodze, którą musi przejść rolnik od pomysłu na uprawę do uzyskania zgody na jej prowadzenie.

Definicja konopi włóknistej

Definicję konopi znajdziemy w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Definicja wskazuje, że konopie włókniste należą do gatunku konopii siewnej (Cannabis sativa L.). Łączna zawartość delta-9-tetrahydrokannabinolu oraz kwasu tetrahydrokannabinolowego (kwasu delta-9-THC-2-karboksylowego) w kwiatowych bądź owocujących wierzchołkach roślin, z których nie usunięto żywicy, nie przekracza 0,20% w przeliczeniu na suchą masę. Zgodnie z tą ustawą wiemy, że w Polsce możemy uprawiać wyłącznie konopie włókniste. Konopie włókniste możemy więc uprawiać  na potrzeby przemysłu chemicznego, kosmetycznego, włókienniczego, celulozowo-papierniczego, farmaceutycznego, budowlanego, nasienniczego oraz spożywczego. Zezwolenie pozwala na uprawę konopii włóknistej w określonej lokalizacji przy użyciu materiału siewnego w dwóch kategoriach: elitarnego lub kwalifikowanego zgodnego z przepisami o nasiennictwie oraz umową kontraktacji lub zobowiązaniem do przetwarzania konopii włóknistych we własnym zakresie zgodnie z celami określonymi w ustawie. 

Wydanie decyzji

Jak już wcześniej wspominaliśmy, aby móc uprawiać konopie włókniste w gospodarstwie konieczne jest uzyskanie pozwolenia. Za wydanie decyzji odpowiedzialny jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Jest to zależne od lokalizacji terenu, gdzie znajdować się będzie uprawa. Składając wniosek musimy uzupełnić szereg informacji. Dokument musi zawierać m.in. powierzchnię uprawy, odmianę konopii włóknistych, numer działki ewidencyjnej w ewidencji gruntów oraz budynków. W samym zezwoleniu uzyskanym od właściwego organu administracyjnego znajdą się podstawowe dane: numer działki, powierzchnia uprawy oraz termin ważności dokumentu. Raz wydane zezwolenie może zostać cofnięte przy stwierdzeniu jakichkolwiek naruszeń określonych w ustawie lub otrzymanym zezwoleniu.

Otrzymanie zezwolenia – możliwe kontrole

Po uzyskaniu zezwolenia i rozpoczęciu uprawy konopii włóknistych, musimy liczyć się z możliwą kontrolą. Uprawiony organ może zdecydować się na sprawdzenie na miejscu stanu plantacji, wraz z budynkami, gdzie składowany jest materiał. Sprawdzeniu podlegać mogą także dokumenty dotyczące prowadzenia upraw, a w razie niejasności od rolnika będzie żądać się dodatkowych wyjaśnień. Jeżeli wykryte zostaną rażące błędy, niezgodne prowadzenie uprawy z zapisami ustawy, organ właściwy ma prawo zdecydować się na zniszczenie upraw. Kosztami takich działań obarczony jest rolnik, który nie dopełnił wymagań administracyjnych.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.