Dzisiaj jest: 1.10.2020, imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza

Wpływ suszy na zasolenie gleby: przyczyny, skutki oraz profilaktyka.

Dodano: 8 miesięcy temu Czytane: 226

Wzmożona susza na gruntach rolniczych występuje nie tylko w okresie letnim. Niedobór wody może pojawić się także w okresach przejściowych.

Wpływ suszy na zasolenie gleby: przyczyny, skutki oraz profilaktyka.
Wzmożona susza na gruntach rolniczych występuje nie tylko w okresie letnim. Niedobór wody może pojawić się także w okresach przejściowych, kiedy brak pokrywy śnieżnej i wystarczającej ilości opadów przyczynia się do znacznego obniżenia wilgotności w głębszych warstwach gleby. To przyczynia się do gorszego rozwoju roślin, a tym samym mniej urodzajnych plonów. Brak właściwej wilgotności może przyczyniać się także do jeszcze poważniejszych konsekwencji. Przykładem może być zasolenie gleby, co wpływa bezpośrednio na stan roślin.

Przyczyny zasolenia

Głównym sprawcą zasolenia gleby jest niska wilgotność gleby w połączeniu z regularnym nawożeniem. Specjaliści z zakresu gospodarki wodnej wskazują, że trudno mówić jedynie o odpowiedzialności za zasolenie gleby poprzez korzystanie z nawozów. Odpowiedzialność leży tu po stronie niskich ilości wody w poszczególnych warstwach gleby, a jak wiemy to woda wymywa nadwyżkę soli z ziemi. Wzrost stężenia soli w glebie to efekt przesuszenia gruntów, co wynika z niskich opadów deszczu, utrzymujących się wysokich temperatur i odparowywania wody, a także złej gospodarki wodnej. Ta ostatnia to przede wszystkim brak dbałości o stan wód, kiedy to deszczówka zamiast wsiąkać w glebę, zostaje przekierowana poza grunty rolne. W takiej sytuacji dochodzi do obniżenia wilgotności, a na pola oprawne zostaną objęte zbyt dużym zasoleniem. Wzrost zasolenia wynika z obecności w gruntach wysokiej ilości jonów K+, NO3-, jak również CL-, Na+, czy SO4-. Pogorszenie wilgotności to wynik bezpośredniego oddziaływania anionów chlorkowych, azotowych, boranowych, siarczanowych, amonowych, żelaza, sodu, potasu, magnezu, czy węglanów sodu. 

Skutki zbyt dużej ilości soli oraz profilaktyka w gospodarstwie

Podstawowym efektem zasolenia gleby jest pogorszenie zdolności roślin do pobierania wody z otoczenia. Zaburzone fizjologia roślin prowadzi w dłuższej perspektywie to poważnych strat na polach uprawnych. Formą profilaktyki w gospodarstwach rolnych powinno być więc skrupulatne nawożenie z uwzględnieniem podaży większych ilości materii organicznej. Dotyczy to przede wszystkim ziem cięższych oraz silnie związanych, gdzie zasolenie może być szczególnie często spotykane. W celu zwalczania zasolenia na polach uprawnych najlepszym wyjściem jest korzystanie z bezorkowej technologii, a także dobierania wgłębnego podawania nawozów. Właściwe zastosowana uprawa bezorkowa pozwala na zwiększenie ilości materii organicznej w gruncie, dzięki czemu woda zamiast „uciekać”, pozostaje w głębszych warstwach gleby. Wgłębna aplikacja nawozu przyczynia się natomiast do równomiernego wchłaniania składników bez pozostawania przez długi okres w głębokich warstwach gleby. To sprawia, że mimo ograniczonej ilości wody nie dojdzie do zasolenia. Właściwa penetracja nawozu w głąb ziemi pozwala roślinom na optymalne wykorzystanie składników odżywczych. Czytaj również: wpływ suszy na uprawy kukurydzy.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.