Dzisiaj jest: 27.11.2021, imieniny: Franciszka, Kseni, Maksymiliana

Choroby i zaburzenia metaboliczne krów. Dawka paszowa w służbie zdrowia!

Dodano: 2 lata temu Czytane: 618

Choroby metaboliczne są w dużej mierze uzależnione od skali wydajności krów. Ostatnie kilkanaście lat przyniosło znaczny wzrost parametrów produkcji mlecznej, co odbija się na zdrowiu zwierząt.

Choroby i zaburzenia metaboliczne krów. Dawka paszowa w służbie zdrowia!
Choroby metaboliczne są w dużej mierze uzależnione od skali wydajności krów. Ostatnie kilkanaście lat przyniosło znaczny wzrost parametrów produkcji mlecznej, co odbija się na zdrowiu zwierząt. Wysokowydajna krowa jest w stanie produkować do 10 000 litrów mleka, kiedy jeszcze do niedawna było to około 6000 litrów.

„Jak dbasz, tak masz?”

Podczas chowu bydła mlecznego rolnicy zapominają niekiedy, że zwiększona wydajność ma realny wpływ na parametry zdrowotne zwierząt. Długowieczna krowa jest obecnie rzadkością, ponieważ chęć uzyskania wysokiej produkcji mleka decyduje często o zwiększonych wymaganiach w gospodarstwie, a tym o samym o stanie zdrowia. Krowy są narażone na wiele dokuczliwych schorzeń w postaci zapalenia wymion, schorzeń racic oraz chorób metabolicznych. Wysoka wydajność bydła mlecznego nie jest jednak główną przyczyną powstawania schorzeń. Jednym z głównych czynników wywołujących stan chorobowy są błędy żywieniowe. To właśnie one wpływają na metabolizm, obniża się wydajność, a niekiedy dochodzi do straty zwierzęcia lub kosztownej wizyty weterynarza w gospodarstwie rolnym. Chorób metabolicznych bydła mlecznego jest naprawdę dużo, my w tym artykule omówimy przyczyny ich powstawania.

Karmienie krów w okresie okołoporodowym

W tym czasie należy zadbać o niezbędne dodatki paszowe. Krowy są narażone na utratę ważnych składników mineralnych, ponieważ organizmy zwierząt przygotowują się do porodu oraz produkcji mleka. Dlatego na tym etapie w okresie przed porodem podajemy paszę z dodatkami paszowymi dla zwierząt po wycieleniu. Przyjmuje się tu okres od 3 do 4 tygodni przed terminem porodu. Wprowadzenie nowych składników jest istotne, ponieważ krowa potrzebuje czasu na przyzwyczajenie się do nowych dodatków, a jej organizm może zostać w tym okresie odpowiednio odżywiony. Właściwie przygotowana dawka dobowa pokarmu zapewnia krowom zdrowie, unikamy w ten sposób wszelkiego rodzaju chorób metabolicznych. A co z dawką laktacyjną? Stopniowe wprowadzanie pasz treściwych odpowiada za przystosowanie żołądka do trawienia znacznej liczby produktów rozkładu. Dobrym przykładem jest obecność skrobi, która podczas trawienia wspomaga rozwój brodawek u żwacza. Jeżeli pominiemy dawkowanie z udziałem wartościowych pasz to powinniśmy liczyć się z możliwością zmniejszenia pH w przedżołądku. Następstwem takiej sytuacji jest jest występowanie kwasicy, która wpływa na stan zdrowia zwierzęcia. Ważne jest tu więc stopniowe wdrażanie dawek pokarmowych, które najlepiej jest skonsultować z profesjonalnym doradcą żywieniowym.

Niższa dawka pobieranej paszy oraz konieczność zwiększenia podaży mieszanki

Krowy znajdujące się w okresie przedporodowym zwykle rezygnują ze spożycia większych ilości paszy. Specjaliści przyjmują, iż w okresie przejściowym dawka ta może zmniejszyć się o ponad 30%. Żwacze nie spożywają wówczas znacznych ilości paszy, co może skutkować brakiem energii oraz powstawaniem chorób metabolicznych. Przykładem jest tu ketoza, która może powstawać w trakcie zużywania energetycznych rezerw tłuszczowych. Na stan zdrowia wpływ będzie miała także pojawiająca się laktacja, która zwiększy zapotrzebowanie krów na energię. Mieszanka podawana w tym okresie zwierzętom powinna się cechować nie tylko wysoką zawartością składników energetycznym, co smakowitością. Zalecane są tu mieszanki jednorodne, dzięki czemu unikniemy sytuacji wyjadania przez zwierzęta jedynie smacznych „kąsków” z podanej dawki paszy. Pomocnym rozwiązaniem dla rolników może okazać się dodatek syropu paszowego, dzięki któremu suchy TMR staje się wilgotniejszy. Dodatkowym atutem syropu paszowego jest wysoka strawność wśród bydła mlecznego. Zobacz również: choroby świń.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.