Dzisiaj jest: 26.10.2021, imieniny: Ewarysta, Lucyny, Lutosławy

Jak pozbyć się gryzoni z pola, czyli przedwiosenna profilaktyka w gospodarstwie.

Dodano: 2 lata temu Czytane: 769

Jesienna obecność gryzoni pozwala spekulować, iż niebawem znowu pojawią się one na polach. Niskie średnie temperatury zimowe sprawiają, że tej wiosny możemy spodziewać się wcześniejszego żerowania.

Jak pozbyć się gryzoni z pola, czyli przedwiosenna profilaktyka w gospodarstwie.
Jesienna obecność gryzoni pozwala spekulować, iż niebawem znowu pojawią się one na polach. Niskie średnie temperatury zimowe sprawiają, że tej wiosny możemy spodziewać się wcześniejszego żerowania szkodników na polach uprawnych znacznie wcześniej. Gryzonie upodobały sobie oziminy w wielu regionach Polski, co może skutkować poważnymi stratami odnotowywanymi przez rolników. Szybkie namnażanie się może być szczególnie dotkliwe, warto więc podjąć działania zapobiegawcze.

Szkody wyrządzone przez gryzonie

Każdego roku w okresie sprzyjających temperatur żerowanie rozpoczynają gryzonie. Upodobały one sobie w szczególności rzepak oraz zboża, wśród których zjadane są zarówno liście, jak i stożki wzrostu. Działalność szkodników na polach uprawnych przyczynia się do zamierania roślin i opustoszenia pól z roślin. Rozmiar strat w gospodarstwie jest zawsze zależny od skali występowania gryzoni w danym regionie. Okres zimowy niebawem się skończy, szkodniki z pewnością rozpoczną swoje żerowanie; podejmijmy niezbędne działania, aby lepiej poznać swojego przeciwnika.

Profilaktyka – wstępne badanie obecności szkodników

Najprostszą metodą znaną przez doświadczonych rolników jest wyznaczenie areału o wielkości około 100 m2 w miejscu, gdzie zauważone zostały nory. Wejścia zasypuje się ziemią i po kilku dniach weryfikuje, czy zostały ponownie otwarte. Jeżeli tak to świadczy to o obecności gryzoni na danym terenie. W okresie wiosennym próg szkodliwości ekonomicznej wynosi w granicach od 100 do 200 aktywnych nor na obszarze 1 hektara. Przyjmuje się, że dotkliwa szkodliwość zaczyna się od około 150 gryzoni na hektar, a znaczna w przypadku 300 osobników.

Pozbywamy się szkodników z pola

Sprawdzonym sposobem na pozbycie się gryzoni z pól uprawnych jest użycie ziaren zatrutych fosforkiem cynkowym (01 AB). Preparat wykorzystuje się raz w następującym okresie: w bezśnieżną zimę, późną jesienią lub na przedwiośniu. Wystarczy kilkanaście ziaren wsypywanych do korytarzy lub też w specjalnie przygotowanych wgłębianiach w ziemi, gdzie ziarna będą ukryte pod warstwą słomy lub trawy. W zależności od zaleceń producenta środka, dawka powinna wynosić od 0,5 do 2 kg na hektar. Taki zabieg możemy jednak wykonać wyłącznie w przypadku upraw zbożowych z wykluczeniem rzepaku. Zobacz również: szkodniki kukurydzy.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.