Dzisiaj jest: 26.10.2021, imieniny: Ewarysta, Lucyny, Lutosławy

Czy ceny nawozów w 2020 roku znacząco wzrosną?

Dodano: 2 lata temu Czytane: 851

Wydajne rolnictwo bez użycia nawozów nie mogłoby istnieć. Utrata rekompensat ze względu na unijne przepisy może odbić się na krajowym przemyśle nawozowym.

Czy ceny nawozów w 2020 roku znacząco wzrosną?
Wydajne rolnictwo bez użycia nawozów nie mogłoby istnieć. Utrata rekompensat ze względu na unijne przepisy może odbić się na krajowym przemyśle nawozowym. Możemy mięć więc do czynienia z ograniczeniem dostępności niektórych nawozów, co przełoży się na koszt zakupu. To z kolei dotknie każdego rolnika zajmującego się uprawą roli. Na problem ten wskazał w ostatnich tygodniach Stanisław Kacperczyk, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Możliwość wprowadzenia podwyżek to efekt ustalonych przez Unię Europejską wytycznych, co do wykorzystania środków wsparcia w zakresie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych po 2021 roku. Zgodnie z zaprezentowanym brzmieniem, projekt uwzględnia obowiązujący system NACE wraz z listą sektorów objętych rekompensatą. Jak informuje PZPRZ, aktualna wersja projektu nie zawiera jednak kodu NACE 20.15, który zawiera produkcję nawozów i związków azotowych. W związku z zaistniałą sytuacją, polski związek skierował pismo dotyczące utrzymania dotychczasowego systemu rekompensat w kosztach pośrednich dla producentów nawozów. Składający wniosek powołują się na znaczącą pozycję Polski jeżeli chodzi o produkcję żywności. Nasz kraj ma realny wpływ na bilans w handlu zagranicznym, jako przykład podaje się produkcję zbóż w ilości blisko 30 mln ton. Konieczność zachowania obecnej formy rekompensat jest widoczna także po udziale krajowego zboża w strukturze unijnej. Mówimy tu o dobrej jakości zbóż przy równoczesnym korzystaniu ze środków ochrony roślin zalecanych przepisami. Prezes Kacperczyk zwraca również uwagę na konieczność zachowania ciągłości dostaw, jak i nawozów niezbędnych do skutecznej produkcji rolnej. Problem stanowi też silna konkurencja między producentami z terenu UE oraz spoza niej. Wsparcie dla producentów unijnych wydaje się więc koniecznością w momencie, gdy są oni obarczeni dodatkowymi opłatami związanymi z regulacjami prawa.

Nie ma wątpliwości, że wykorzystanie nawozów w rolnictwie to warunek konieczny do utrzymania stabilnego wzrostu produkcji. Dostarczanie rolnikom nawozów wysokiej jakości jest gwarancją bezpieczeństwa dla całego przemysłu zajmującego się dostarczaniem produktów wysokiej jakości. Rosnące koszty zakupu nawozów mogą przyczynić się do obniżenia produkcji w skali roku. Dotychczasowa produkcja zbóż pozwala w pełni pokryć zapotrzebowanie rynku, co stałoby się niemożliwe przy rosnących cenach zakupu nawozów. Stanowisko PZPRZ wydaje się więc być w pełni uzasadnione.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.