Dzisiaj jest: 19.9.2020, imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda

Rozważania na rynku mleczarskim. System kwotowania powróci?

Dodano: 2 lata temu Czytane: 266

Wspólna Polityka Rolna to temat stanowiący wyzwanie dla polityków, ale jest on również zmartwieniem dla rolników. Prowadzone prace nad nową wspólną koncepcją dotyczą także rynku mleczarskiego.

Rozważania na rynku mleczarskim. System kwotowania powróci?
Wspólna Polityka Rolna to temat stanowiący wyzwanie dla polityków, ale jest on również zmartwieniem dla rolników. Prowadzone prace nad nową wspólną koncepcją dotyczą także rynku mleczarskiego, który dotychczas mógł cieszyć się ze zniesienia systemu kwotowania. Jakie prace obecnie są prowadzone, czego dotyczą i czy mogą doprowadzić do istotnych zmian w branży rolnej?

Likwidacja systemu kwotowania dla mleka miała za zadanie ustabilizować rynek mleka. W zamian zaproponowano inne metody, które miały zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom. Mowa tu przede wszystkim o systemach interwencyjnych, które w razie niekontrolowanych zmian cen surowca oraz podaży mogły reagować na panującą na rynku sytuację. Ważne zmiany przedstawił ostatnimi czasy Michael Nalet, Prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Mleczarzy (EDA) w czasie Forum Spółdzielczości Mleczarskiej. Z nową wizją Wspólnej Polityki Rolnej wystąpił w połowie tego roku komisarz unijny Phul Hogan, który zaprezentował możliwe zmiany w połowie tego roku. Od tego momentu jednak nic zaobserwowaliśmy żadnych istotnych zmian. Jak z perspektywy osób z branży mleczarskiej wyglądają nowe pomysły europejskich ekspertów? Otóż według władz EDA w nowych projektach brakuje wzięcia pod uwagę aktualnych zmian we wzajemnej organizacji rynków produktów rolnych. Aktualne założenia utrzymały dotychczas działające metody m.in. dopłaty do prywatnego przechowywania oraz system skupu interwencyjnego oraz OMP. 

Urzędnicy w Unii Europejskiej stoją jednak na rozdrożu, głównie ze względu na dwa różne kierunki prezentowane przez poszczególne środowiska. Część polityków wskazuje na poparcie pomysłu w zniesieniu systemu skupu interwencyjnego. Z kolei druga grupa rozważa opcję wdrożenia kolejnych mechanizmów podobnych do systemu kwot mlecznych, dzięki czemu możliwa byłaby walka ze zmieniającymi się cenami i dopasowanie ofert UE do zapotrzebowania światowego na mleko. Władze EDA zaznaczają, że odpowiednia cena interwencyjna pełni rolę ochronną, ale tylko wtedy, gdy jest skutecznie wykorzystywana w celu zapobiegania nadużyciom na zasadzie spekulacji cenowych.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.